Pałac w Krokowej
A-552 z 14.10.1971
Pałac w Krokowej z częściowo zachowaną fosą był budowany od XIV wieku, a obecny kształt uzyskał w XVIII w. W 1945, gdy właściciele zostali zmuszeni do wyjazdu do Niemiec, budynek został znacjonalizowany. W niewielkim pałacu obok dyrekcji Zakładu Hodowli Roślin był Kaszubski Dom Kultury. To tu miał siedzibę około 20-osobowy zespół folklorystyczny Kaszëbë, założony i prowadzony przez Jerzego Łyska – kierownika Kaszubskiego Domu Kultury. Ten dom był jedną z najatrakcyjniejszych placówek wiejskich powiatu puckiego. Niestety pałac popadł w ruinę. W 1990 został ze smakiem odrestaurowany przez polsko-niemiecką fundację, w skład której wchodzą także dawni właściciele. Obecnie jest to luksusowy hotel i muzeum, w którym historyczna narracja skupia się na losach członków rodu.
Źródło: wikipedia.pl
Zamek w Krokowej to kompleks pałacowo-parkowy o pięćsetletniej historii, piękny zabytek architektury, hotel i lokalne centrum kulturalne.
Średniowieczna siedziba jednego z najstarszych pomorskich rodów - Krokowów, była niewielkim zameczkiem z dwiema narożnymi basztami. W wieku XVI, Reinhold von Krockow, oficer królewskiej armii Zygmunta Augusta i Stefana Batorego, rozpoczął przebudowę rodowego gniazda, nadając mu renesansowe kształty. Obronność zamku wzmocniono ziemnymi wałami i fosą, która zachowała się do dnia dzisiejszego.
arokowe kształty i pałacowy charakter, które rezydencja ma obecnie są efektem przebudowy dokonanej pod koniec XVIII w. przeze Alberta von Krockowa, zwanego szalonym. Z tego okresu pochodzi pałacowy park. Historia rodziny von Krockow była typowa dla mieszkańców pogranicza. Jej przedstawiciele opowiadali się po różnych stronach nawiedzających ich rodzinną okolicę konfliktów, równie często służąc Polsce, co jej wrogom.
Zamek w Krokowej współcześnie
Zamek przetrwał II wojnę światową w dobrym stanie, jednak w latach powojennych, jako siedziba PGR-u uległ daleko posuniętej dewastacji. Lepsze czasu dla obiektu nastały dopiero w 1989 r. Wówczas powstała polsko-niemiecka fundacja Europejskie Spotkania - Kaszubskie Centrum Kultury. Inicjatorami jej utworzenia był mieszkający w Niemczech potomek rodu von Krockow i władze samorządowe Krokowej. Zamek został odrestaurowany, stając się siedzibą fundacji, a także luksusowyą bazą noclegową i restauracją. 34 pokoje dwuosobowe oferują możliwość noclegu w miejscu pełnym tradycji i pięknym otoczeniu parku, w którym nie jedno drzewo ma status pomnika przyrody.
Zamek w Krokowej to miejsce wyjątkowo piękne i ciekawe, doskonałe miejsce zarówno dla turystów indywidualnych, jak i zorganizowanych wyjazdów turystycznych, integracyjnych lub szkoleniowych. Bogate zaplecze rekreacyjne kompleksu hotelowego, oraz bliskość morza sprawiają że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.
Szlak Dworów i Pałaców Kaszub Północnych
Szlak Dworów i Pałaców to niesamowita podróż północną częścią Kaszub. Warto odwiedzić choć kilka obiektów, aby poznać niezwykłe historie pomorskich rodów. Przybywając do pałaców w Rzucewie, Rekowie czy Ciekocinku nie tylko odkryjemy lokalne tajemnice, ale także będziemy mogli zasmakować przepysznej kuchni i zrelaksować się w cieniu drzew otaczających te niepowtarzalne miejsca.
Źródło: pomorskie.travel