Spłwy kajakowy rzeką Sapiną (Kruklanki - Jezioro Święcajty)

Sapina ma długość 47,6 km, szerokość do 20m, głębokość do 1 m. Rzeka ma swój początek w Puszczy Boreckiej, ale niektórzy badacze uważają, że znajduje się ono w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Czarne, Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus (z jego odnogą jeziorem Brżąs), Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty. W jej zlewni jest rzeka Bobrówka, która bierze początek obok wsi Kuty. Bobrówka przepływa przez jeziora: Czarna Kuta i Głęboka Kuta, a kończy bieg w jeziorze Stręgiel.

Na rzece wybudowana została w 1910 Śluza Przerwanki (obok wsi Przerwanki). Jej zadaniem było spiętrzanie wody na jeziorze Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość 25 metrów i szerokość 4 metrów. Śluza spiętrza wodę na wysokość jednego metra.

Trasa żeglarska na Sapinie od jeziora Święcajty do jeziora Gołdopiwo ma 29 km długości, a szlak kajakowy sięga dalej do jeziora Kruklin i ma długość 34 kilometrów.

DŁUGA - DŁUGOŚĆ TRASY 21 KM
czas 5-7h

Spływ długi zaczyna się w ośrodku „ Domki Mazurski Klon” nad rzeką Sapina. Po krótkim odcinku rzeki wpływamy do jeziora Gołdopiwo. Na jego drugiej stronie czeka na nas przeprawa przez śluzę w Przerwankach. Następnie rzeką płyniemy do krętego jeziora Wilkus. U jego ujścia wpływamy znów do rzeki Sapiny i wypływamy na jeziorze Pozezdrze, na którym w połowie po lewej stronie jest plaża , gdzie można zrobić krótki odpoczynek.

Z jeziora Pozezdrze wpływamy do najbardziej urokliwego i najdłuższego odcinka rzeki, który kończy się na jeziorze Stręgiel. Lewym brzegiem jeziora i później znów rzeką zmierzamy do jeziora Święcajty. Po wpłynięciu tuż za rybaczówką kierujemy się w lewą stronę. Następnie już prosto przy brzegu do plaży, gdzie kończy się spływ.

Źródło: kajakisapina.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Wczasowa
11-612 Kruklanki
place
54.097900, 21.928845Skopiowano do schowka
N54º5'52.44", E21º55'43.842"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy

Inne w kategorii: Dla aktywnych To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.