Przystań jachtowo-pasażerska w Krynicy Morskiej
Port morski Krynica Morska – port morski nad Zalewem Wiślanym w północnej Polsce, w południowej części Mierzei Wiślanej, położony w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, w Krynicy Morskiej.
Port składa się z dwóch niezależnych przystani, tj. rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Stanowi bazę dla floty żeglarskiej oraz białej floty.
Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Krynica Morska. Pierwotnie granice portu w Krynicy Morskiej zostały określone w 1957 roku przez Ministra Żeglugi, kiedy miejscowość nazywała się Łysica. Obecne granice reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2022 roku. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni.
Wschodnią część portu stanowi przystań jachtowo-pasażerska podzielona pirsem Pasażerskim, do którego dobijają jednostki pasażerskie białej floty, statki typu kontroler i okazjonalnie pchacze. Wschodni basen przystani stanowi nieczynne nabrzeże Jachtowe. Po wschodniej stronie pirsu Pasażerskiego znajdują się trzy baseny przedzielone pirsami, których część jest przeznaczona dla stałych rezydentów JachtKlubu Krynica Morska i jednostek profesjonalnych. Przy pirsie 1 cumuje motorówka policyjna, kuter i jednostki korzystające ze slipu. Przy pirsie 2 cumują jachty rezydenckie do charakterystycznych pomarańczowych boi. Reszta miejsc należy do gościnnych jachtów. W latach 2017–2018 kosztem 5 mln zł przystań zostanie rozbudowana: powstanie zaplecze sanitarne i socjalne, dźwig do wodowania jachtów oraz nowe pomosty, dzięki którym liczba miejsc do cumowania wzrośnie do 100.
Do przystani pasażersko-jachtowej należy podpływać od stawy „Elbląg”, a następnie w nabieżniku świetlnym „Krynica Morska” przez oznakowany tor wodny o głębokości technicznej 2,0 m, szerokości w dnie 40 m i długości 1,65 km do prawej główki wejściowej.
Źródło: wikipedia.pl