Przejście graniczne Krzanowice-Chuchelná (drogowe)
Przejście graniczne Krzanowice-Chuchelná – polsko-czeskie przejście graniczne małego ruchu granicznego i na szlaku turystycznym położone w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie miejsko-wiejskiej Krzanowice, w miejscowości Krzanowice, zlikwidowane w 2007 roku.
Przejście graniczne turystyczne Krzanowice-Chuchelná w rejonie znaku granicznego nr II/32 (IV/32) zostało utworzone 13 kwietnia 2005 roku. Czynne było przez cały rok: w okresie wiosenno-letnim (kwiecień–wrzesień) w godz. 8.00–20.00, a w drugiej połowie roku w godz. 8.00–18.00. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów i narciarzy. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów oraz środków transportu wykonywała załoga Granicznej Placówki Kontrolnej SG w Pietraszynie.
Przejście graniczne małego ruchu granicznego Krzanowice-Chuchelná zostało utworzone 19 lutego 1996 roku. Czynne było w godz. 6.00–22.00 przez cały rok. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motorowery o pojemności skokowej silnika do 50 cm³ i transport rolniczy. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Straży Granicznej. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów oraz środków transportu wykonywała załoga Strażnicy SG w Krzanowicach.
Do przejścia granicznego można było dojechać drogą wojewódzką nr 917.
21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejścia graniczne zostały zlikwidowane.
W okresie istnienia Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej od 13 kwietnia 1960 roku, funkcjonowało w tym miejscu polsko-czechosłowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego Krzanowice-Chuchelná – II kategorii. Czynne było w okresie 15 marca–30 listopada w godz. 6.00–19.00. Dopuszczony był ruch osób i środków transportu na podstawie przepustek w związku z użytkowaniem gruntów. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Wojsk Ochrony Pogranicza. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów oraz środków transportu wykonywała załoga Strażnicy WOP Krzanowice.
Formalnie przejście graniczne zostało zlikwidowane 24 maja 1985 roku.
Źródło: wikipedia.pl