Pałac w Kurozwękach
Zespół pałacowo-parkowy usytuowany jest na północny zachód od miasteczka, w dolinie Czarnej. Początkowo była to warownia Kurozwęckich wzniesiona pod koniec XIV wieku, znana z dokumentu z 1400 r. jako „Castrum Curoswank”. Z tej pierowtnej budowli zostały jedynie fragmenty gotyckich murów i fosy.
Obecnie w zespole parkowo-pałacowym uwagę przykuwa budynek zamkowy a w nim bogato zdobiona pięcioosiowa fasada oraz krużgankowy dziedziniec. Warto zwiedzić wnętrza kurozwęckiego pałacu wraz z piwnicami oraz skorzystać z noclegów w stylowych wnętrzach pałacu, Oranżerii i Oficyny.
Na przełomie kolejnych stuleci budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając jej coraz bardziej reprezentacyjny charakter. Lata 1768 - 1778 przyniosły przebudowę pałacu w formie późnobarokowego pałacu z elementami wczesnego klasycyzmu. Zainteresowanie budzi pięcioosiowa fasada w kolorze różu pompejańskiego z półokrągłym tympanonem z ornamentem rokokowym, panopliami i dwoma medalionami z rodowymi herbami Rawiczów i Sołtyków. Obok pałacu znajdują się budynki gospodarcze, oranżeria oraz park krajobrazowy ze starą lipową aleją.
W latach 90tych pałac został odzyskany przez Popielów, którzy starają się przywrócić jego dawną świetność. Państwo Popielowie prowadzą jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich. Całe stado można oglądać na łąkach wokół pałacu, przejeżdżając bryczką lub przystosowanym wozem typu safari. Pałacowa restauracja serwuje mięso z bizona w sosie burgundzkim. Do atrakcji należy również mini zoo, zjeżdżalnia linowa długości 100 m, paintball oraz jedyny w Europie labirynt z kukurydzy.
Źródło: polska.travel