Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy - kuznice kosciol
Data powstania obiektu: 1931-1933 r.

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy – rzymskokatolicki kościół parafialny. Znajdujący się przy ulicy ks. Szynalewskiego w Kuźnicy (gmina Jastarnia) w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Morskiego w archidiecezji gdańskiej.

Decyzja o budowie świątyni została podjęta przez mieszkańców Kuźnicy w 1931 roku. W tym samym roku rozpoczęto prace budowlane, które zostały zakończone w 1933 roku.

Kościół reprezentuje styl neogotycki. Pod względem wyglądu i wystroju wnętrza budowla podobna jest do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. Kościół posiada jedną nawę i skromny wystrój, w oknach znajduje się 9 witraży wykonanych w poznańskiej pracowni Marii Powalisz-Bardońskiej. W świątyni mieści się drewniana ambona imitująca łódź, która została wykonana przez mieszkańca Kuźnicy, Pawła Konkola, świadcząca o rybackim charakterze kościoła. Ściana na lewo od kruchty jest ozdobiona pięknym malowidłem przedstawiającym Chrystusa nauczającego z łodzi oraz wizerunkiem Matki Bożej. W centralnym punkcie dębowego ołtarza głównego jest umieszczony obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego w swych rękach Dzieciątko Jezus. Obraz został podarowany w dniu poświęcenia świątyni (13 czerwca 1933 roku) przez Bożenę Romanę z Lemańskich Mysłkowską i Józefa Mysłkowskiego, warszawskich letników.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Szynalewskiego 9
84-130 Kuźnica
place
54.7350466821081, 18.5808098316193Skopiowano do schowka
N54º44'6.168", E18º34'50.915"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.