Pomnik Gerharda Domagka w Łagowie
Pomnik Gerharda Domagka w Łagowie upamiętnia wybitnego naukowca, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1939 roku. Gerhard Domagk urodził się w Łagowie 30 października 1895 roku i spędził w miasteczku pierwsze pięć lat swojego życia, zanim jego rodzina przeniosła się do Sommerfeld (obecnie Lubsko).
Życie i osiągnięcia Gerharda Domagka
Domagk ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Kilonii. Od 1928 roku prowadził Instytut Eksperymentalnej Bakteriologii w Eberfeldzie, gdzie w 1932 roku wynalazł prontosil – pierwszy sulfonamid. Lek ten okazał się przełomowy w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Odważna próba zastosowania preparatu na własnej córce zakończyła się pełnym sukcesem.
W 1939 roku Domagk został uhonorowany Nagrodą Nobla, jednak ze względu na zakaz przyjmowania wyróżnień przez Niemców w czasach Hitlera, musiał początkowo odmówić. Nagrodę odebrał dopiero po wojnie, w 1947 roku. Był także współtwórcą leków takich jak marfanil, supronal oraz przeciwgruźliczych conteben i neoteben, które w powojennym okresie ratowały życie tysiącom ludzi. Zmarł w 1964 roku w Bürgberg-Königsfeld w Niemczech.
Pomnik w Łagowie
W 1995 roku, w setną rocznicę urodzin Domagka, w Łagowie odsłonięto pomnik w formie głazu narzutowego z pamiątkową tablicą poświęconą uczonemu. Pomnik znajduje się w miejscu jego dzieciństwa i jest atrakcyjnym punktem turystycznym, przypominającym o dokonaniach noblisty oraz jego wkładzie w rozwój medycyny.
Pomnik Gerharda Domagka w Łagowie to ważne miejsce pamięci i punkt edukacyjny, który warto odwiedzić podczas pobytu w regionie.
