Pomnik poświęcony ofiarom obozu pracy w Łambinowicach w latach 1945-1946

Opis
Treść inskrypcji: "DEUTSCHEN NIEMCOM /UND POLEN I POLAKOM/ OPFERN OFIAROM /DES LAGERS OBOZU/ LAMSDORF ŁAMBINOWICE/ IN DEN JAHREN W LATACH/ 1945-1946".

Źródło: upamietnienia.opole.uw.gov.pl

Historia

W Lamsdorf (niemiecka nazwa Łambinowic) po raz pierwszy obóz jeniecki założono w czasie wojny prusko-francuskiej w latach 1870-1871. W okresie I wojny światowej obóz znacznie powiększono. Przebywało w nim 90 tys. wziętych do niewoli żołnierzy państw Ententy. W latach II wojny światowej w Łambinowicach działał potężny jeniecki kompleks obozowy, w którym od września 1939 aż do marca 1945 r. przetrzymywano ok. 300 tys. jeńców.

W centrum miejscowości mieści się Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Losy jenieckie i dzieje obozów prezentują trzy stałe wystawy. Niestety nie znajdziemy tam żadnej informacji o Obozie Pracy w Łambinowicach. Działał od lipca 1945 do października 1946 r. Był przeznaczony dla wysiedlanych ze Śląska Niemców. Jego dzieje to wstydliwa karta w naszej, tj. Polaków historii niedawnej. Na skutek epidemii tyfusu oraz złego traktowania uwięzionych (zdarzały się przypadki zabójstw) w Łambinowicach zginęło i zmarło 1,5 tys. niemieckich Ślązaków. Pełną prawdę o losach polskiego obozu pracy poznaliśmy dopiero po roku 1989. Dawny Obóz Pracy w Łambinowicach znajduje się kilkaset metrów na północ od muzeum. Dopiero niedawno oczyszczono jego teren, postawiono pomnik ofiar i krzyż. Na tablicy informacyjnej umieszczono plan obozu i tekst przedstawiający jego krótką historię.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Muzealna
48-316 Łambinowice
place
50.54994444, 17.56808333Skopiowano do schowka
N50º32'59.8", E17º34'5.1"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.