Pododcinek "Łaziska" - 6. Fundament schronu

Opis

Fundament schronu pododcina "Łaziska" Obaszaru Warownego "Śląsk".

Historia

Umowny pododcinek umocnień mikołowskich miał się skupić na dwóch największych w okolicy wzgórzach - 350 i 347. Powstały tu zaledwie 4 niewielkie schrony mające raczej pełnić rolę wsparcia dla większych, niewybudowanych obiektów. Do naszych czasów zachowały się ponadto fundamenty i jeden zidentyfikowany wykop pod kolejny. Obiekt pododcinak "Łaziska" oznaczony nr 5, według słów okolicznych mieszkańców, był największym z wylanych fundamentów. To, plus położenie na dominującym nad okolicą wzgórzu 350, może sugerować, że miał tu powstać centralny tradytor pododcinka. Z miejsca gdzie miał powstać jest doskonały widok i pole ostrzału po Mokre z jednej strony i Wyry z drugiej. Fundament został rozebrany podczas rozbudowy ul.Wodociągowej. Na zapolu "tradytora" znajduje się mały obiekt (nr 3), który mógł pełnić rolę osłonową. Kolejne fundamenty sprawiają wrażenie przygotowanych pod budowę tradycyjnych schronów bojowych. Znajdujący się na południowym krańcu pododcinka wykop, na stoku kolejnego wzniesienia, mógł być przygotowywany pod budowę kolejnego, skrzydłowego tradytora.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wierzysko
43-173 Łaziska Górne
place
50.1535415, 18.8798Skopiowano do schowka
N50º9'12.749", E18º52'47.28"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).