Roś (również Jezioro Warszawskie, niem. Rosch See, Warschau See) – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim na południowy wschód od jeziora Śniardwy, ok. 2 km na północny wschód od miejscowości Pisz. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z wieloma zbiornikami, m.in. Kanałem Jeglińskim poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy.

Występują dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski. Drugi półwysep to Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie.

Dane morfometryczne jeziora:

  • powierzchnia: 1888 ha
  • głębokość maksymalna: 31,8 m
  • długość maksymalna: 11,4 km
  • jezioro rynnowe
  • typ sielawowy

Cechy charakterystyczne
Bogata rzeźba dna, o podłożu piaszczystym ze zmienną głębokością, nieregularny kształt oraz urozmaicona linia brzegowa. Na brzegach rozciągają się podmokłe łąki, a w części południowo-wschodniej i centralnej znajdują się lasy. Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra.

Do jeziora uchodzą: Wilkus, Święcek, Konopka, a wypływa rzeka Pisa.

W trzcinach przybrzeżnych gnieździ się wodne ptactwo. Jest tutaj więcej perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek, niż na bardziej uczęszczanych wodnych szlakach. Wysoko nad taflą jeziora krążą ptasie drapieżniki.

Nazwę Roś ustalono urzędowo w 1950 r. Polska nazwa jest odpowiednikiem niemieckiej Rosch See. Używana jest również nazwa jeziora Jezioro Warszawskie lub potocznie Warsz (niem. Warschau See, dosł. "jezioro Warszawa").

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

12-200 Łupki
place
53.658314, 21.877074Skopiowano do schowka
N53º39'29.93", E21º52'37.466"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.