Rynek w Lwówku Śląskim

Nr w rejestrze zabytków:
330 z 6 listopada 1956 r., 337 z 13 listopada 1956 r.

Rynek w Lwówku Śląskim (niem. Niedermarkt + Obermarkt, Marktplatz, daw. pol. Rynek, ob. plac Wolności) – rynek Starego Miasta w Lwówku Śląskim, na planie zwężającego się prostokąta, u zbiegu 9 ulic (przed II wojną światową 10), wytyczony w XIII wieku jako centralny plac miejscowości. Przed drugą wojną światową istniał formalny podział rynku na Górny Rynek od zachodu (niem. Obermarkt), który obejmował swoim zasięgiem plac przy wieży ratuszowej i na Dolny Rynek od wschodu (niem. Niedermarkt) znajdujący się przy Fontannie Sukienników. Obecnie rynek w Lwówku Śląskim tylko nieformalnie dzielony jest na górny i dolny, a oficjalnie funkcjonuje pod nazwą placu Wolności.

Rynek zajmuje centralną część miasta lokowanego na prawie magdeburskim; ma kształt prostokąta ok. 200 × 60 m. Przez rynek przebiega Droga Królewska (Via Regia), główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego.

Na rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki – Ratusz Miejski, Agatowa Kamienica, Budynek Ław Szewskich i Chlebowych, Fontanna Sukienników, Fontanna z Lwem, Kamienice Śródrynkowe.

Obiekty w rynku

  • Ratusz
    - Ratusz w Lwówku Śląskim to gotycko-renesansowy budynek wzniesiony w latach 1522-1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza. Rozbudowany w latach 1902-1905, obecnie jest siedzibą władz miejskich, placówki historyczno-muzealnej i innych instytucji.
  • Blok śródrynkowy
    - Blok śródrynkowy, określany jako tret, znajduje się naprzeciwko wschodniej ściany ratusza.
  • Kamienice
    - Agatowa Kamienica to zabytkowa, renesansowa kamienica w Lwówku Śląskim z 2 poł. XV w., dawny dom burmistrza.
  • Budynek Ław Szewskich i Chlebowych
    - Kamienica dawnych ław chlebowych i szewskich z 1494 r.
  • Pręgierz
    W XX wieku przeniesiono pręgierz, który znajdował się na Dolnym Rynku, a następnie w Baszcie Bramy Lubańskiej do Sali Mieszczańskiej ratusza. Znajduje się on tam do dziś i raczej, z racji na niewielką zachowaną jego część jak i na jego zły stan techniczny, nie powróci już w miejsce swojej pierwotnej lokalizacji. Sam pręgierz składa się z dwóch części - owalnego, żłobkowanego słupa o wys. ok. 2 m i ozdobnej głowicy.
  • Pomnik Napoleona Bonaparte
    Pomnik Napoleona Bonaparte w Lwówku Śląskim.
    Na Górnym Rynku znajdował się pomnik Napoleona Bonaparte, który nocował w mieście i stoczył w okolicy Lwówka Śląskiego dwie bitwy. Po rewitalizacji rynku został przeniesiony na nowo utworzony skwer Napoleona, który wyznaczono na plantach miejskich naprzeciwko szkoły podstawowej nr 2
  • Tablica pamiątkowa
    Tablica Pamiątkowa Nadania Praw Miejskich z 1967 roku (750-lecie praw miejskich) znajduje się na południowej ścianie wieży ratuszowej.
  • Fontanny

      - Fontanna Sukienników
        Zabytkowa Fontanna Sukienników na Dolnym Rynku - najokazalsza i najstarsza fontanna spośród trzech zlokalizowanych na płycie lwóweckiego rynku.

      - Fontanna z Lwem
        Fontanna z Lwem na Górnym Rynku - fontanna z rzeźbą lwa nawiązująca do nazwy Lwówka Śląskiego.

      - Fontanna z Sową
        Najnowsza spośród fontann na lwóweckim rynku. Znajduje się na południowej ścianie ratusza.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Plac Wolności
59-600 Lwówek Śląski
place
51.11082655131126, 15.585121879693354Skopiowano do schowka
N51º6'38.976", E15º35'6.439"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.