Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Kępkach
Data powstania obiektu: 1985 r.
Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Kępkach – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1989 roku przez biskupa gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. Parafia została wydzielona z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie. W 1960 roku wybudowano i poświęcono w Kępkach kaplicę. W 1985 roku wybudowano nowy kościół. Po zmianie przynależności diecezjalnej w 1992 roku biskup elbląski Andrzej Śliwiński potwierdził akt erekcyjny parafii.
Do parafii należą miejscowości: Bielnik Drugi, Janowo, Stobna, Kępki i Kępiny Małe (od 16 stycznia 2003). Tereny parafii znajdują się w gminie Nowy Dwór Gdański, w powiecie nowodworskim.
Źródło: wikipedia.pl
- Obecny kościół w Kępkach został wybudowany w 1985 roku przez ks. Henryka Kilaczyńskiego. Poświęcenia kościoła dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski dnia 15 czerwca 1985. Parafia została wydzielona z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie i erygowana w 1989 roku.
- Do 1992 roku parafia Kępki znajdowała się na terytorium diecezji gdańskiej. Po reorganizacji Kościoła w Polsce, na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 roku, parafia Kępki (dekanat Nowy Dwór Gdański) znalazła się w granicach nowej diecezji elbląskiej. W związku z brakiem dokumentów potwierdzających erygowanie parafii, pierwszy biskup elbląski dr Andrzej Śliwiński dekretem z dnia 1 listopada 1992 dokonał ponownego erygowania parafii. Pierwszym jej proboszczem został ks. Jerzy Piątkowski, dotychczasowy wikariusz parafii w Marzęcinie.
- Dnia 4 czerwca 1994 roku biskup pomocniczy diecezji elbląskiej dr Józef Wysocki przeprowadził pierwszą w historii parafii (po 1992 roku) wizytację kanoniczną. Parafia liczyła w tym czasie 843 osoby wyznania rzymskokatolickiego, 3 osoby obrządku wschodniego, 1 wyznania protestanckiego i 7 osób niewierzących. Katechizacja odbywała się w szkole podstawowej w Kępkach (liczącej 10 klas) i obejmowała 148 uczniów. Parafia nie posiada własnego cmentarza, dlatego zmarli grzebani są na cmentarzach w Marzęcinie, Nowym Dworze Gdańskim i Elblągu.
- Kolejna wizytacja kanoniczna w parafii została przeprowadzona dnia 1 października 1999 przez biskupa elbląskiego dra Andrzeja Śliwińskiego.
- Dekretem z dnia 16 stycznia 2003 biskup elbląski Andrzej Śliwiński włączył do parafii Kępki część miejscowości Kępiny Małe (dotychczas w całości należącej do parafii w Marzęcinie).
- W parafii istniała jedna kaplica filialna w Bielniku II, która mieściła się w świetlicy dawnego PGR. Kaplica została zlikwidowana w 2003 roku, a mieszkańcy Bielnika II i Janowa uczęszczają od tej pory do kościoła parafialnego w Kępkach.
- Jednym z wieloletnich problemów parafii był brak samodzielnej plebanii – co często podkreślali biskupi elbląscy w dokumentach wizytacyjnych. Kolejni proboszczowie, w latach 1992-2002, zamieszkiwali w wynajmowanych domach albo w malutkim pokoiku usytuowanych na piętrze kościoła. Ustanowiony proboszczem w dniu 22 kwietnia 2002 roku ks. Grzegorz Królikowski podjął się intensywnej rozbudowy dotychczasowego kościoła (wyremontowano zakrystię, w której mieści się również kancelaria parafialna). Ponadto w ciągu roku (od września 2002 do sierpnia 2003) do dotychczasowego kościoła dobudowane zostały dwa skrzydła boczne, w których znalazły się pomieszczenia mieszkalne dla proboszcza i część duszpasterska (2 sale na spotkania grup działających przy parafii).
- Nowa część kościoła została uroczyście poświęcona dnia 16 sierpnia 2003 roku przez biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej dra Józefa Wysockiego.
- Dnia 30 maja 2005 roku miała miejsce trzecia wizytacja kanoniczna, przeprowadzona przez biskupa pomocniczego dra Józefa Wysockiego. Parafia liczy w tym czasie 822 osoby, brak na jej terenie osób innego wyznania, tylko 2 rodziny deklarują się jako niewierzący. Katechizacja odbywała się w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kępkach (klasy O-VI) i uczestniczyło w niej 53 uczniów. Według protokołu powizytacyjnego w latach 1999-2005 w parafii 69 osób otrzymało sakrament chrztu św., 52 osoby przystąpiły do I Komunii św., 104 osobom udzielono sakramentu bierzmowania, miały miejsce 32 zgony. Nadal parafia korzysta z cmentarzy w Marzęcinie, Nowym Dworze Gdańskim i Elblągu. Według biskupa wizytującego: „od 2002 roku parafia, jedna z najmniejszych... dzisiaj staje się żywą religijnie wspólnotą. Powstało kilka różnych wspólnot i uaktywnili się świeccy katolicy, a także młodzież”.
- 1 lipca 2021 około 19:00 wybuchł w kościele pożar, który trwał 6 godzin i spowodował straty szacowane na ok. 1,5 mln zł, głównie w postaci spalonego poszycia dachowego. W akcji uczestniczyło 21 zastępów straży pożarnej, w tym z Gdańska i Elbląga.
Źródło: wikipedia.pl
Dane teleadresowe
Kępki 9
82-100 Kępki
Cechy i udogodnienia
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki