Śluza "Michałowo" na Nogacie

Data powstania obiektu: 1912-1915 r.

Stopień wodny Michałowo położony w km 38.600 Nogatu na granicy województw pomorskiego i warmińsko - mazurskiego (granica biegnie jazem). Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Nogat (od rz. Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz przepuszczenie wód ze zlewni własnej Nogatu.
Stopień został wybudowany w latach 1912 - 1915r w ramach szerszego programu inwestycyjnego przystosowania rzeki Nogat dla potrzeb żeglugi tzw. kanalizacji Nogatu (patrz Biała Góra).

Rzekę Nogat skanalizowano przyjmując, ze szlak winien umożliwiać ruch statków o nośności 400 ton, długości 55m, szerokości 8m i zanurzeniu 1.6 m. W celu spełnienia tych warunków zbudowano na Nogacie trzy analogiczne stopnie wodne: Michałowo, Rakowiec i Szonowo. Stopień Michałowo jest reprezentatywny i charakterystyczny dla wielu obiektów z przełomu XIX/XX w., znajdując wiele analogii czy to na Odrze, czy Kanale Bydgoskim. Do czasów współczesnych zachował oryginalną konstrukcję i zasady działania.

Stopień Michałowo składa się z następujących obiektów:

  • zapora ziemna
  • śluza komorowa
  • jaz z przepławką dla ryb
  • elektrownia wodna

Śluza została poddana remontowi kapitalnemu w latach 1993-94, zaś jaz w latach 1995-96. Najnowszym elementem stopnia jest elektrownia wodna, oddana do eksploatacji w 2011r.

Konstrukcja zapory: 
Podstawowe parametry techniczne zapory:

  • konstrukcja zapory: zapora ziemna
  • długość: 126 m 
  • szerokość korony: ok. 5 m 
  • rzędna korony: 3.25 - 3.70 m 
  • nachylenie skarpy odwodnej: 1:3 
  • nachylenie skarpy odpowietrznej: 1:2.5

Jaz Michałowo usytuowany jest w korpusie zapory ziemnej, biegnącej w poprzek Nogatu. Jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu stanowiska górnego zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym. Jaz posiada konstrukcja betonową. o dwóch światłach. Każde z dwóch świateł jazu posiada podwójne stalowe zasuwy. Zasuwa górna podnoszona jest przez drabinki - wciągarkę, zaś dolna podnoszona jest na linie stalowej nawijanej na bęben. Każda z zasuw dodatkowo zabezpieczona jest łańcuchem. Przepławka dla ryb znajduje się po prawej stronie jazu, stanowiąc z jego przyczółkiem wspólną. konstrukcję betonową.. Przepławka jest przykryta kratą stalową uniemożliwiającą. dostęp do przepławki.

Źródło: gdansk.rzgw.gov.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

82-106 Wierciny
place
54.11814114157494, 19.222789961261377Skopiowano do schowka
N54º7'5.308", E19º13'22.044"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.