Krzyż - Boża Męka (ul. Komorowicka)

Data powstania obiektu: 1905 r.

Postument: Krzyż marmurowy. Podstawa dwuelementowa. Dolny blok szeroki, z nazwiskiem budowniczego na froncie: Grőger w Bielsku. Współcześnie w bloku zamontowano lampę do oświetlenia krzyża. Ta część podstawy lekkim skosem przechodzi w część górną o złożonym kształcie. Górna część podstawy jest szersza na dole, po czym zwęża się skosem z trzech stron tworząc formę na rzucie litery T o szerokiej nóżce. Taki kształt zachowuje również cokół. Na szerszej części tego stopnia podstawy wyryta data 1/11 1905, a „nóżkę” litery T stanowi płytka z inskrypcją: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus na wieki wieków AMEN. Podstawa zwieńczona jest niewydatnym daszkowym gzymsem, od dołu podciętym. W gzymsie pozostało mocowanie po latarni. Wysunięta część cokołu mieści wnękę na figurę. Zwieńczenie wnęki w formie ostrego łuku. Gzyms cokołu ma formę powtórzoną z gzymsu podstawy, ale nad wnęką tworzy ostry daszek. Na bokach gzymsu ustawione wieżyczki.

Figury: We wnęce cokołu metalowa figurka Matki Bożej z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Figura jest raczej wtórna.

Krzyż: Krzyż na warstwowej stopce z gzymsikiem, w górnej części kowadełkowej. Belki krzyża lekko fazowane, długie ramiona zakończone prosto. Wysmukła figura Chrystusa metalowa. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na placu kościelnym, frontem do wejścia do kościoła, przy wejściu na teren plebanii.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Mazańcowice 171
43-391 Mazańcowice
place
49.857725, 18.979874Skopiowano do schowka
N49º51'27.81", E18º58'47.546"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).