Data powstania obiektu: pocz. XIX w.

Postument: Podstawa na rzucie kwadratu, nieco szersza od cokołu. Na przedniej ścianie podstawy miejsce po tablicy inskrypcyjnej zakryte płytą z lastryko z nieczytelnym napisem. Cokół oddzielony od podstawy płytą z wklęsłym profilem. Cokół masywny z trzema figurami. Gzyms szeroki z łukowym, stosunkowo płytkim wygięciem, z potrójnym profilem od spodu.

Figury: Na ścianach cokołu trzy figury – płaskorzeźby na płytkich, ale wysokich profilowanych stopniach. Na przedniej ścianie Matka Boża z prawą ręką złożoną na piersi, lewą opuszczoną, odwróconą wnętrzem dłoni do przodu. Na lewym boku św. Jan Ewangelista spoglądający w górę, na prawym setnik z szatami Chrystusa – obaj bokiem do krzyża. Pod krzyżem, na gzymsie, figura Marii Magdaleny – klęczy bokiem do krzyża, obejmując krzyż rękami.

Krzyż: Krzyż na rzucie prostokąta, z fazowanymi belkami. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Krzyż ozdobiony wzdłuż krawędzi wąską listwą, a przednia ściana krzyża zdobiona żebrowaniem. Postać Chrystusa nieproporcjonalnie mała, ze standardowym ułożeniem rąk i dłoni. Na szczycie krzyża rzeźbiony kartusz INRI, silnie niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie prywatnej posesji. Krzyż otoczony oryginalnym murowanym ogrodzeniem w postaci szerokiej kamiennej ławy ustawionej na ozdobnych słupkach. Wokół posadzone ozdobne krzewy.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Wiejska 55A
43-227 Miedźna
place
49.980956, 19.049572Skopiowano do schowka
N49º58'51.442", E19º2'58.459"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.