Kurhan w Mieroszynie
Kurhan kultury łużyckiej z epoki brązu (VIII-VI w. p.n.e.) w Mieroszynie, zaliczany do największych tego typu obiektów w strefie nadmorskiej.
Odkryty w 1999 roku kurhan jest miejscem pochówku ludz żyjących na terenie Mleroszyna w VIII-VI wieku p.n.e. Kurhan zbudowany byl na planie okręgu o średnicy 14 metrów. Podstawę kurhanu wyznaczał podwójny, kamienny wieniec, zbudowany z dużych głazów narzutowych ściśle do siebie dopasowanych. Nasyp kamienny o wysokości 1,5 metra składał się z kilku warstw plasku i kamieni.
W nasypie kurhanu odkryto dwa groby ciałopalne. Jeden z nich znaleziony przy podstawie kurhanu, składał się z popielnicy zawierającej przepalone kości ludzkie. Drugi grób zakopany był w nasyp kurhanu. Zawierał dwa naczynia. Kości ludzkie rozsypane były wokół naczyń.
Odkryty kurhan to jedyny zachowany do naszych czasów grobowiec z Istniejącego na tym terenie rozległego cmentarzyska kurhanowego. Z kurhanami związane były zachowane pod powierzchnią ziemi, fragmenty wieńców kamiennych.
Wiele kurhanów, zbudowanych na Ziemi Puckiej, nie przetrwało do naszych czasów. Niektóre z miejsc na których były kurhany nazywane są "mogiłkami". Dziś kurhan w Mieroszynie jest trwałym śladem zmian cywilizacyjnych jakim podlegały obszary Kępy Swarzewskiej w późnej epoce brązu. Z nim związane są niewidoczne na powierzchni ziemi osady i miejsca odkrycia skarbów brązowych.
Zachowanie w dzisiejszym krajobrazie Mleroszyna, jedynego w tej części Pomorza kurhanu, jest przykładem dobrej współpracy właściciela terenu, władz samorządowych i archeologów. Dobra jego ochrona zależy od nas wszystkich.
Źródło: Tablica informacyjna przy obiekcie.