Rejsy żaglowcem w Mikołajkach
„Chopin” to największy polski żaglowiec śródlądowy (40,90 m długości) zbudowany w stylu XIX – wiecznego brygu. Wszystkie elementy wykonane są z tradycyjnych i oryginalnych materiałów, co stwarza wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.
Żaglowiec „Chopin” pływa po Południowych Mazurach – Jeziorze Mikołajskim, Bełdany i Śniardwy – w sezonie nawigacyjnym, czyli od połowy kwietnia do połowy listopada. Rejsy mogą się odbywać o każdej porze dnia i nocy.
Źródło: statekchopin.pl
Statek „Chopin” został zbudowany na zamówienie Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. przez Wioskę Żeglarską Krzysztof Kosiński. Kadłub żaglowca wykonany został w Płocku. Projektantem statku jest Krzysztof Maćkowiak z Gdańska.
Pierwsza prezentacja statku miała miejsce 23 września 1999 r. na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie. Z zewnątrz statek wyglądał identycznie jak obecnie, natomiast w środku, oprócz silników i rurociągów, było niewiele innych elementów wyposażenia.
Do wiosny 2001 roku statek stał w pobliżu Mostu Poniatowskiego i na Żeraniu w Warszawie. Przez cały ten czas był wykorzystywany do spotkań przez PTC, równocześnie prowadzono prace wykończeniowe wewnątrz.
W maju 2001 roku statek popłynął na Zatokę Gdańską, gdzie towarzyszył imprezom windsurfingowym Wojtka Brzozowskiego w Pucku, Helu, Juracie, Rewie i Jastarni, a także uczestniczył w zlocie żaglowców CUTTY SARK. Po zakończeniu sezonu na Zatoce Gdańskiej żaglowiec przepłynął Wisłą, Narwią i Pisą – w rejon żeglugi, dla którego został zbudowany, czyli na Wielkie Jeziora Mazurskie.
Od sezonu letniego 2002 statek „Chopin” stanowi jedną z największych atrakcji Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwszym portem na Mazurach był Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk na Wierzbie. Od 2006 statek ma dwie przystanie w Mikołajkach.
Źródło:
„Chopin” to największy polski żaglowiec śródlądowy (40,90 m długości) zbudowany w stylu XIX – wiecznego brygu.