Dawny Dom Uzdrowiskowy w Mosinie


Dawny Dom Uzdrowiskowy w Mosinie, popularnie zwany "Kokotek" lub "Kogucik", to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Jego wieżyczka górująca nad czerwonym dachem jest rozpoznawalnym elementem krajobrazu Mosiny, przypominającym o czasach, gdy miejscowość rozwijała się jako uzdrowisko na przełomie XIX i XX wieku.
Rozwój Mosiny jako Miejscowości Uzdrowiskowej i Powstanie Obiektu
Na przełomie XIX i XX wieku Mosina zyskiwała na znaczeniu jako miejscowość uzdrowiskowa. Powstawały liczne obiekty kuracyjne, w tym kompleks w pobliskim Ludwikowie oraz dom uzdrowiskowy przy dzisiejszej ulicy Wawrzyniaka. Przed II wojną światową budynek "Kokotka" był częścią sanatorium balneologicznego, z którym łączył go most nad kanałem, prowadzący z dawnego sanatorium "Obrabad". Most ten uległ zniszczeniu w czasie wojny.
Burzliwa Historia Budynku po II Wojnie Światowej
Po wojnie budynek "Kokotka" pełnił różne funkcje, służąc jako izba porodowa, w której na świat przyszły setki mosinian. Następnie mieściła się w nim Gromadzka Rada Narodowa i komitet PZPR, a ostatecznie, do 2013 roku, działała tam prywatna szkoła. Ten ciekawy obiekt, częściowo o konstrukcji ryglowej, do dziś stanowi ozdobę miasta, choć jego stan techniczny ulega pogorszeniu.
"Kokotek" – Dom Dr. Karola Arlta
Budynek ten, zbudowany w latach 30. XX wieku, wyróżnia się specyficzną urodą na tle mosińskiej architektury z tego okresu. Jego właścicielem był niemiecki lekarz, dr Karl Eduard Arlt, który wcześniej prowadził Sanatorium "OBRABAD" w Rynku. Dr Arlt wybudował "Kokotek" po drugiej stronie kanału, łącząc obie nieruchomości prywatnym mostem. Charakterystyczna wieża z masztem zakończonym kogutem (stąd popularna nazwa "Kokotek") służyła prawdopodobnie jako punkt widokowy i element dekoracyjny.
Losy Budynku po Wojnie i Obecny Stan
Po II wojnie światowej "Kokotek" przechodził różne etapy użytkowania. Mimo swojej historii i charakterystycznej architektury, od 2014 roku budynek stoi nieużywany i niszczeje. Można jednak mieć nadzieję, że w przyszłości odzyska swoje dawne piękno i ponownie ożywi krajobraz Mosiny.
Źródło: www.mosina.pl