Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie
2277/A z 14 lipca 1993











Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie to zabytkowa budowla w stylu neogotyckim, wzniesiona najprawdopodobniej około 1860 roku na polecenie Hermanna von Bierbaum, pierwszego właściciela majątku. Zaprojektowana przez Martina Gropiusa w formie wieży z czerwonej cegły, usytuowana jest na malowniczym wzgórzu na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego i pełni obecnie funkcję punktu widokowego oraz stacji edukacyjnej.
Historia i Powstanie Mauzoleum
Mauzoleum zostało zbudowane prawdopodobnie na polecenie Hermanna von Bierbaum. Część źródeł wskazuje również na Leonharda Bierbauma, który w parterowej kaplicy grobowej miał pochować swoją tragicznie zmarłą córkę. Wieża, wzniesiona w stylu neogotyckim z charakterystycznej czerwonej cegły z elementami sztucznego kamienia, od początku mogła pełnić również funkcję punktu widokowego, na co wskazują prowadzące na taras schody.
Architektura i Charakterystyka
Główną częścią budowli jest wysoka na 22 metry wieża. Jej dolna część ma kształt prostopadłościanu na planie kwadratu, natomiast górna część wzniesiona jest na planie ośmioboku. Nad ostrołukowym wejściem znajduje się tympanon z herbem rodziny von Bierbaum.
Od Ruiny do Punktu Widokowego
Po 1945 roku mauzoleum popadało w ruinę, a wejście do środka stawało się coraz bardziej niebezpieczne. Dopiero w 1993 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a pod koniec lat 90. podjęto decyzję o jego renowacji. Od 2001 roku Mauzoleum Bierbaumów pełni funkcję stacji edukacyjnej Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Ekspozycja i Taras Widokowy
Wewnątrz wieży znajduje się ekspozycja muzealna oraz fotorelacja z prac remontowych. Po pokonaniu 124 stopni można dotrzeć na taras widokowy, z którego rozpościera się rozległy widok na Poznań, a przy dobrej widoczności nawet na Górę Moraską. Obok wieży znajduje się symboliczny grób rodziny Bierbaumów z tablicą informacyjną.
Mroczna Historia Powojenna
Krótko po zakończeniu II wojny światowej w okolicy mauzoleum dochodziło do egzekucji dokonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa. Odnaleziono wówczas ciała m.in. w habicie zakonnicy i mundurze żołnierskim, jednak mimo upływu lat i nacisków, nigdy nie doszło do ekshumacji ofiar.
Mauzoleum Bierbaumów to idealne miejsce dla:
- Miłośników historii i zabytkowej architektury.
- Turystów zwiedzających Wielkopolski Park Narodowy.
- Osób poszukujących punktów widokowych z panoramą okolicy.
- Zainteresowanych lokalną historią i tragicznymi wydarzeniami powojennymi.
Źródło: muzeum-szreniawa.pl; wikipedia.pl
- Zwiedzanie wieży jest możliwe tylko w soboty i niedziele.
- Wstęp jest bezpłatny w soboty, a w niedziele bilety można kupić w kasie muzeum.
- W tygodniu zwiedzanie jest możliwe tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji (min. 2 dni robocze).
- Na szczyt wieży prowadzą schody, więc osoby z problemami poruszania się mogą mieć trudności z dotarciem do góry.