Szlak kajakowy rzeki Dajny
Szlak umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, poprzez Mrągowo aż do Świętej Lipki. Ze względu na bardzo trudny odcinek przez miejscowość Wierzbowo (ok. 1 km.) zaleca się rozpoczęcie spływu od j. Wierzbowskiego.
Trasa: Piecki - Mrągowo - Kiersztanowo - Pilec - Święta Lipka
Długość szlaku: 36,00 km
Administrator: Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK
Oznakowanie: szlak oznakowany
Szlak kajakowy rzeki Dajny umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek, przez Mrągowo, aż do Świętej Lipki. Długość szlaku to niecałe 36 km. Prowadzi on przez 9 jezior Pojezierza Mrągowskiego (j. Wągiel, j. Wierzbowskie, j. Czos, j. Czarne, j. Kot, j. Juno, j. Kiersztanowskie, j. Śpigiel, j. Dejnowa).
Szlak przeznaczony jest dla wprawionych kajakarzy z uwagi na kilka przenosek. Rekompensatą za utrudnienia są malownicze krajobrazy, pośród których meandruje Dajna.
Zakończenie spływu stanowi jednocześnie początek trasy zwiedzania „Perły baroku” – słynnej świątyni i kompleksu klasztornego Świętej Lipki. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest najcenniejszym zabytkiem architektury barokowej północno-wschodniej Polski, które już od średniowiecza przyciągało pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski i zagranicy. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową „Zieloną bramę” z pierwszej połowy XVIII wieku. Największą atrakcją bazyliki są barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.
Źródło: it.mragowo.pl
Kajakowy szlak rzeką Dajną był popularny jeszcze przed wojną. Znalazł się on wśród atrakcji Ziemi Mrągowskiej prezentowanych w przedwojennym folderze wydanym przez Informację Turystyczną dawnego Sensburga.
Turyści przebywający w Mrągowie mogą pokonać krótszy odcinek z plaży miejskiej do jeziora Juno (ul. Harcerska). Ten fragment rzeki był często uczęszczany przed wojną. Ze względu na piękno meandrującej rzeki zwany był już wtedy „małą Krutynią”.
Źródło: it.mragowo.pl