Wieża Bismarcka w Mrągowie
Wieża Bismarcka w Mrągowie – wieża Bismarcka stojąca na Wzgórzu Jaenike w parku im. W. Sikorskiego w Mrągowie.
Wieża powstała z inicjatywy burmistrza Hermana Jaenike i rady miasta Mrągowo. Na miejsce wybrano pozostałości po ceglanym wiatraku, budowę rozpoczęto w 1902. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906.
Wieża od 06.12.2019 r. jest udostępniona do zwiedzania. Na niektórych piętrach znajdują się tablice z historią budynku oraz mrągowskimi legendami.
W przyziemiu Wieży 1 lutego 2020 roku została uruchomiona kameralna kawiarnia oferująca gorącą czekoladę, mieszanki herbat inspirowane mrągowskimi legendami, słodkie desery oraz świeżo mieloną kawę.
Wpisana do rejestru zabytków 2 października 1990 poz. A-3063.
Dane techniczne:
- wysokość: 23 metry,
- wykonanie: cegła, miedziana misa ogniowa na szczycie.
Źródło: wikipedia.pl
Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) – powstałe w latach 1869–1934 (pierwsza wieża powstała na Dolnym Śląsku, koło wsi Ober-Johnsdorf, dziś Janówek) proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Pierwsze budowle tego typu wybudowano jeszcze za życia Bismarcka, a ostatnia wieża została oddana do użytku w roku 1926 w Polanowie.
Z około 240–250 wież powstałych na całym świecie (w społecznościach niemieckich), ok. 50 jest wynikiem oficjalnego konkursu na projekt takiej budowli, ogłoszonego pod koniec XIX wieku przez niemiecki Związek Studentów. W założeniu, konkurs miał skodyfikować i możliwie zunifikować projektowanie wież, nadając im symboliczny, prosty i masywny charakter.
W roku 1899 konkurs na projekt wieży Bismarcka wygrał drezdeński architekt Wilhelm Kreis pracą pt. Zmierzch Bogów. W jego projekcie (niezbyt jednak często kopiowanym przez innych twórców) wieża ma wielostopniową podstawę, cztery kolumny i nadbudowę w postaci misy ogniowej.
Ustalono też, że kilkakrotnie w ciągu roku na wieżach rozpalany będzie ogień ku czci Bismarcka. Uroczystości takie przypadały na rocznice urodzin i śmierci patrona i inne święta, np. przesilenie letnie. Zwyczaj ten przetrwał w Niemczech w stanie szczątkowym do dnia dzisiejszego.
Na terenie obecnej Polski znajduje się 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia „wieżą Bismarcka”). Niektóre wieże Bismarcka są przypisywane innym miejscom niż te, gdzie się naprawdę znajdują, np. wieża na Wielkiej Sowie według oficjalnej terminologii znajduje się w odległym o kilkanaście kilometrów Dzierżoniowie.
W związku z odnowieniem pomnika Bismarcka w Nakomiadach, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wypowiedziała się przeciwko upamiętnieniu Bismarcka.
Źródło: wikipedia.pl