Kościół obronny św. Józefa Oblubieńca w Muszynie

Nr w rejestrze zabytków:
3/6/65 z dnia 25.02.1965
Data powstania obiektu: 1749 r.
Opis

Kościół Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie to rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Krynica-Zdrój diecezji tarnowskiej. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1676 roku od poświęcenia kamienia węgielnego przez biskupa Trzebickiego. Prace budowlane trwały długo a świątynia została konsekrowana dopiero w 1749 roku przez biskupa krakowskiego Andrzeja Stanisława Załuskiego. Świątynia była wielokrotnie odnawiana, m.in. w 1803 roku kiedy to została nadbudowana zakrystia południowa oraz w 1950 roku kiedy to została dobudowana zakrystia północna.

Jest to świątynia wzniesiona w stylu barokowym, wybudowana z kamienia i otynkowana. Budowla jest jednonawowa, posiada wydłużoną czteroprzęsłową nawę i węższe prezbiterium, zamknięte półkoliście. Przy prezbiterium od strony południowej znajduje się kwadratowa zakrystia oraz nowa przybudówka od trony północnej. Na zewnątrz ściany są rozczłonkowane podziałami pilastrowymi i zwieńczone obiegającym gzymsem konsolkowym. We fryzie pod gzymsem są umieszczone otwory strzelnicze, świadczące o obronnej funkcji świątyni. Fasada jest zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z podziałami ramowymi, w przyziemiu do wnętrza wchodzi się przez barokowy portal. Świątynia nakryta jest dachami dwuspadowymi z barokową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią i baniastym dachem hełmowym. Wnętrze jest nakryte sklepieniami krzyżowymi opartymi na gurtach i spływającymi na filary przyścienne, podtrzymujące wydatny przełamujący się gzyms. Łuk tęczowy jest półkolisty i posiada belkę o ozdobnym wykroju z grupą Ukrzyżowania na globie ziemskim, w stylu późnobarokowym pochodzącą z przełomu XVII i XVIII wieku.

Źódło: wikipedia.pl

Historia

Obecny kościół parafialny rozpoczęto budować w 1676 r. Konsekracji kościoła dokonał dopiero w 1749 r. bp Andrzej Stanisław Załuski. Barokowy, zbudowany z kamienia, otynkowany, jednonawowy. Wnętrze nakryte sklepieniami krzyżowymi na gurtach, spływającymi na filary przyścienne, dźwigające wydatny przełamujący się gzyms. Łuk tęczy półkolisty z belką o ozdob- nym wykroju z grupą ukrzyżowania na globie ziemskim, późnobarokową z XVII/XVIII w. Ołtarz główny klasycystyczny z lat 40. XIX w., z gotyc- ką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. oraz barokowym obrazem św. Józefa z XVIII w. na zasłonie. W antependium ołtarza wprawiony jest kurdyban z II ćw. XVIII w., przywieziony po bitwie pod Wiedniem w 1683 r. przez żołnierzy hetmana Stanisława Jabłonowskiego. Dwa wczesnobarokowe ołtarze z 1618 r. Pozostałe ołtarze z XVIII w., am- bona, chrzcielnica z końca XVII w. Rzeźby św. św. Otylii i Jadwigi Śląskiej z 1470 r., pochodzące z katedry wawelskiej.

Źódło: muszyna_sjonmp-wiz.diecezja.tarnow.pl

Msze Święte

Porządek Mszy Świętych w kościele Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie:

  • niedziele i święta kościelne: 6.00; 7.30; 9.00; 10.30; 12.00, 18.00 (w okresie od V do XI)
  • w dni powszednie: 6:30 i 18:00 (17:30 do 18:00 - adoracja Najświętszego Sakramentu)
Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Kościelna 62
33-370 Muszyna
place
49.3594, 20.902Skopiowano do schowka
N49º21'33.84", E20º54'7.2"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Pogórze Popradzkie

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.