Kościół pw. św. Mikołaja w Nakle

Nr w rejestrze zabytków:
211 z 02.10.1956; 410/67 z 21.06.1967; 217/78 z 29.01.1978
Data powstania obiektu: 1712–1726 r.
Opis

Kościół pw. św. Mikołaja w Nakle jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu lelowskiego należącego do diecezji kieleckiej.

Kościół, murowany z kamienia i cegły i tynkowany, jest orientowany. Na jego wnętrze składa się nawa trójprzęsłowa oraz węższe od niej, krótkie, zamknięte półkoliście prezbiterium. Przy nim od północy znajduje się kwadratowa kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, a od zachodu – dobudowana w 1804 r. kruchta. W nawie głównej i prezbiterium ściany podzielone są pilastrami podpierającymi przełamujące się belkowanie. Na kolebkowych sklepieniach z lunetami znajduje się gipsowa sztukateria, którą zdobią m.in. profilowane wałki oraz motywy dużych dwugłowych orłów, drzewek i wici oraz festonów i puttów.

Centralne miejsce wewnątrz świątyni zajmuje XVII-wieczny (a więc starszy od kościoła) dwukondygnacyjny ołtarz z krucyfiksem w polu głównym i rzeźbami śś. Piotra i Pawła po bokach oraz Boga Ojca i aniołów w zwieńczeniu. Ołtarze boczne i w kaplicy są także barokowe, przy czym lewy poświęcony jest św. Antoniemu, a prawy Matce Boskiej Bolesnej. Ponadto uwagę zwracają: barokowa ambona zdobiona płaskorzeźbami czterech Ewangelistów i baldachimem z ażurową latarnią, neobarokowe konfesjonały, barokowa chrzcielnica wykonana z czarnego marmuru oraz stacje Drogi Krzyżowej namalowane na płótnie w latach 1880–1882. Niezwykle cennym, zabytkiem jest także znajdujący się w Kaplicy Matki Bożej cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przedstawiający wizerunek Madonny z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, w obłokach z uskrzydlonymi główkami amorków.  

Przed kościołem stoi szeroka dzwonnica, wymurowana w 1830 r., w której znajdują się odlane po II wojnie światowej dzwony: Mikołaj, Jan Chrzciciel i Maryja.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Nakło jest po raz pierwszy wzmiankowane w 1217 r. w dokumentach sulejowskich, które mówią o kleryku z Nakła – Szczepanie, co stanowi również potwierdzenie istnienia w owym czasie miejscowej parafii. Fakt ten potwierdza wykaz świętopietrza z 1325 r. Z kolei Jan Długosz w swoim Liber Beneficiorum mówi o istnieniu w Nakle kościoła. Niewątpliwie ten pierwszy był drewniany i prawdopodobnie uległ zniszczeniu w wyniku pożaru.

Podczas prac remontowych prowadzonych współcześnie wokół kościoła natrafiono, w miejscu gdzie obecnie stoi krzyż misyjny, na ślady starożytnych fundamentów. Być może są one pozostałością po pierwotnym drewnianym kościele. Możliwe jest, iż uległ on zniszczeniu już w XIV w. i wówczas parafia Nakło została na dwa stulecia włączona do parafii Irządze. W XVI w. wzniesiono w Nakle murowaną kaplicę ze sklepioną kulistą rotundą (obecna kwadratowa kaplica Matki Bożej) i wtedy przywrócone zostały prawa parafii.

Budowa nowego, murowanego kościoła, który przetrwał do czasów współczesnych, rozpoczęła się na przełomie XVII–XVIII w. z inicjatywy ówczesnego plebana – ks. Andrzeja Szychowskiego. Świątynia była już gotowa w 1712 r., ale przez następne lata prowadzono prace wykończeniowe. Uroczysta konsekracja miała miejsce 6 października 1726 r., a dokonał jej biskup inflancki i opat jędrzejowski – ks. Augustyn Wessel. Kościół poświęcono św. Mikołajowi, możliwe jednak, iż wcześniej parafia miała wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W XIX i XX w. w kościele prowadzone były niezbędne prace remontowe i renowacyjne, wzbogacono również wnętrze świątyni.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Nakło 195
42-235 Nakło
place
50.656868, 19.725053Skopiowano do schowka
N50º39'24.725", E19º43'30.191"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.