Kościół pw. bł. Meczenników Z II Wojny Światowej w Nawczu

Data powstania obiektu: 1992-1994 r.
Opis

Kościół pomnik powstał na miejscu baraku, w którym przetrzymywano w trakcie ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Kościół filialny w Nawczu pw. błogosławionych: ks. bpa Michała Kozala, ks. Wincentego Stefana Frelichowskiego, ks.abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i 107 męczenników z okresu II wojny światowej został poświęcony 1 września 1994 roku przez ks. biskupa Jana Bernarda Szlagę.

Kościół – Pomnik w Nawczu pw. Błogosławionych: ks. b-pa Michała Kozala, ks. Wincentego Stefana Frelichowskiego, ks. ab-pa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i 107 męczenników z okresu II wojny światowej. Wybudowany w latach 1992-1994 na miejscu baraków w których przetrzymywano więźniów obozu Stutthof wybudowano kościół-pomnik ofiar.

Źródło: wikipedia.pl / cmentarze.lebork.pl

Historia

Historia powstania kościoła – pomnika w Nawczu w parafii Rozłazino jest ściśle związana z miejscami pamięci narodowej. Jest to jedyny pomnik w Polsce, gdzie na fundamentach jednego z byłych baraków obozu ewakuacyjnego w Nawczu został zbudowany kościół przez parafian z Nawcza, Łówcza, Borówki w latach 1992 - 1993 pod przewodnictwem księdza Władysława Palmowskiego – proboszcza parafii. Jest on poświęcony wszystkim więźniom, którzy przeszli gehennę obozową i tym, którzy zostali zamęczeni. W kościele znajduje się figura Chrystusa z wyrwanym bokiem, w pasiaku obozowym wisząca na frontowej ścianie, która jest dłuta Tomasza Sobisza - byłego studenta PWSSP – mieszkańca Lęborka. Ołtarz stanowi bryła marmuru, dar spółki EXPAL z Pińczowa. Na frontach bocznych ścian znajdują się: z lewej strony obraz błogosławionego biskupa Michała Kozala, a obok urna z prochami pobranymi ze stosu całopalnego ze Stutthofu, po prawej – obraz Matki Boskiej, a obok złota róża. Obrazy są pędzla Kazimiery Lubockiej, mieszkanki Nawcza absolwentki Liceum Plastycznego w Gdyni. Róża jest darem p. Józefa Kramera – byłego więźnia KL Stutthof.

Źródło: cmentarze.lebork.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

84-218 Nawcz
place
54.503596, 17.942559Skopiowano do schowka
N54º30'12.946", E17º56'33.212"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.