Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu – pomnik poświęcony królowi Władysławowi Jagielle i 500-leciu bitwy pod Grunwaldem. Wyeksponowany na elewacji ściętego narożnika kamienicy byłej komunalnej kasy oszczędności, znajdującej się między ulicą Jagiellońską i Szwedzką w Nowym Sączu. Posąg znajduje się na wysokości pierwszego piętra, natomiast tablica pamiątkowa na wysokości parteru. Pomnik powstał w 1910, w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Opis
Pomnik stanowi posąg króla Władysława Jagiełły. Postać króla, jego ubiór i rysy twarzy wzorowane są na portrecie autorstwa Jana Matejki, z cyklu Poczet królów i książąt polskich. Posąg postawiony jest na wsporniku, który tworzy wiązka trzech półkolumn, zakończonych motywem zdobniczym w formie stylizowanych liści akantu.

W dolnej partii pomnika znajduje się prostokątna tablica z czarnego kamienia, z inskrypcją, pokrytą złotą farbą:

KU / WIEKOPOMNEI PAMIĘCI / OBCHODU PIĘĆSETNEI / ROCZNICY BITWY POD / GRUNWALDEM / MCDX - MCMX

Inskrypcja jest wyryta majuskułą, przy czym litery J w tekście występują jako litery I. Nad tablicą znajdują się trzy kwadratowe pola, w których – od lewej strony – znajdują się: orzeł w koronie, liście lauru oraz Pogoń – herb Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1939 na polecenie Niemców posąg został zdemontowany i pocięty na trzy części. Ocalał, schowany w piwnicy przez Stefana Krajewskiego, pracownika komunalnej kasy oszczędności. W akcji ratowania pomnika brali także udział: Kazimierz Ciombor, Janina Gałaś, Józef Łazarz, Marian Serkowski, Stanisław Wilczyński, Józef Wątroba, Antoni Lessak i Bronisław Wątroba. Po wyzwoleniu miasta w 1945 pomnik kilka dni stał na Rynku, a następnie został umieszczony w pierwotnym miejscu.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Szwedzka 2
33-300 Nowy Sącz
place
49.623460258707844, 20.692189365398388Skopiowano do schowka
N49º37'24.457", E20º41'31.882"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.