Pomnik bohaterom II wojny światowej w Starym Sączu

Kwatera założona jest na planie wydłużonego prostokąta i ogrodzona niskim płotem z prostopadłościennych, betonowych słupków, połączonych metalową barierą. Kwaterę zamyka znajdujący się naprzeciw wejścia pomnik w formie ściany pomnikowej z napisem „BOJOWNIKOM/ W HOŁDZIE/ MIASTO STARY SĄCZ/ 1939 1945/”. Przed ścianą pomnikową umieszczone są trzy mosiężne tablice:

  • „PAMIĘCI BOHATERÓW/ KTÓRZY ZGINĘLI W WALCE/ Z HITLERYZMEM/ W OŚWIĘCIMIU”
  • „PAMIĘCI BOHATERÓW/ KTÓRZY ZGINĘLI W WALCE/ Z HITLERYZMEM/ W MAUTHAUSEN/ W KRAKOWIE”
  • „POLEGLI NA POLU CHWAŁY (...) ZAMORDOWANI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH”.

W podstawie środkowego postumentu umieszczona jest tablica z napisem: „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM/ 9 KOMP. 3 BAONU 1 PUŁKU/ STRZELCÓW PODHALAŃSKICH/ ARMII KRAJOWEJ ODDZ. PART. „TATAR”/ STAROSĄDECKIEJ PLACÓWKI/ ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ/ ARMII KRAJOWEJ „ŚWISŁOCZ”/ WOJSKOWEJ SŁUŻBY OCHRONY POWSTANIA/ 1939–1945/ DLA CZCI I TRWAŁEJ PAMIĘCI”.

W środkowej części ściana pomnikowa jest zwieńczona krzyżem z motywem korony cierniowej. Kwatera podzielona jest alejką na dwie obramowane krawężnikiem i obsadzone trawą części. Na nich umieszczone są betonowe, małe pomniki nagrobne z mosiężnymi, prostokątnymi tabliczkami imiennymi. W górnej części nagrobków znajdują się metalowe emblematy w formie krzyży z motywem korony cierniowej, trójkąta z literą P z motywem korony cierniowej lub tarczy z motywem antycznego hełmu i wieńca. Na części nagrobków umieszczony jest emblemat oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Juliana Zubka ps. „Tatar”.

Jedynie część nagrobków w obrębie kwatery może odnosić się do rzeczywistych pochówków stanowiących groby wojenne w rozumieniu ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

Źródło: grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl

Zaktualizowano 9 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Nowa
33-300 Stary Sącz
place
49.555496844282, 20.6358700990677Skopiowano do schowka
N49º33'19.789", E20º38'9.132"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.