Data powstania obiektu: 1968 r.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku – muzeum, położone na terenie wsi Ogródek (powiat piski). Jego zbiory poświęcone są osobie Michała Kajki. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu piskiego i oddziałem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Muzeum mieści się w budynku mieszkalnym, wybudowanym przez Michała Kajkę w 1886 roku. Dom ten rodzina Kajków zamieszkiwała do 1966 roku, kiedy to został on przekazany wraz z gospodarstwem na rzecz Skarbu Państwa. W 1968 roku podjęto decyzję o utworzeniu tu muzeum poety. Początkowo działało ono jako oddział Muzeum Okręgowego w Białymstoku, a w latach 1975-2000 – Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Od 2000 roku placówka jest jednostką organizacyjną powiatu piskiego.

W ramach ekspozycji muzealnej ukazano w sposób chronologiczny życie poety. Wśród eksponatów znajdują się pamiątki po nim. m.in. kancjonały, kalendarze, czasopisma, książki, kopie rękopisów, a także narzędzia ciesielskie, których używał. Ponadto prezentowane są dawne meble, sprzęty domowe oraz sztuka ludowa.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od wtorku do soboty. Wstęp jest płatny.

Muzeum działa również jako placówka animacji kultury, organizując – wspólnie z Domem Kultury w Orzyszu – Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki oraz koncerty, w ramach których występowali m.in. Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Groniec, Joanna Trzepiecińska, Krzysztof Napiórkowski, Hanna Banaszak oraz grupy: Stare Dobre Małżeństwo i Bez Jacka. Przy muzeum działa Stowarzyszenie Kultury Nieestradowej im. Michała Kajki.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Ogródek 5
12-250 Ogródek
place
53.805587, 22.107368Skopiowano do schowka
N53º48'20.113", E22º6'26.525"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.