Aktualna funkcja: Rejsy statkiem Giżycko - Szlak Łabędzi

Trwający około jednej godziny i pięćdziesięciu minut rejs wycieczkowy statkiem po Łabędzim Szlaku jeziora Kisajno, to wyjątkowe przeżycie dla miłośników nieskażonej działalnością człowieka natury oraz przewspaniałych krajobrazów. Łabędzi Szlak, to południowo-zachodnia część jeziora Kisajno z nagromadzeniem dziesięciu wysp, które tworzą niezwykle malownicze zatoki i cieśniny. Wszystkie tutejsze wyspy stanowią ścisły rezerwat przyrody, chroniący miejsca lęgowe ptaków wodno-błotnych i miejsca odpoczynku podczas ptasich przelotów wiosenno-jesiennych, a także naturalny krajobraz polodowcowy. Gniazduje tutaj ponad 110 gatunków rzadkich gdzie indziej ptaków, m.in.: perkoz dwuczuby i rdzawoszyi, bąk, czapla siwa i biała, żuraw, tracz nurogęś, gągoł, orlik krzykliwy, błotniak stawowy, rybołów, kania czarna, mewa śmieszka, pospolita i srebrzysta oraz rybitwa zwyczajna. W zaroślach trzcinowych wokół wysp można wypatrzeć przeróżne zwierzęta. Czasem zdarza się, iż między wyspami przepływają dziki lub łosie. Zaś na niebie ponad wyspami można nierzadko zauważyć kołujące majestatycznie bieliki.

Statek wypływa z portu w Giżycku i początkowo płynie taką samą trasą, jak podczas rejsu Giżycko – Węgorzewo; kierując się wzdłuż północnego brzegu jeziora Niegocin do Kanału Giżyckiego. Przepływa Kanał Giżycki, gdzie można podziwiać zabytkowy most obrotowy i pokrzyżacki zamek, a następnie wypływa na zatokę Tracz jeziora Kisajno. Tutaj trasa ulega zróżnicowaniu. Nie skręcamy w prawo na główny tor wodny Kisajna, lecz płyniemy wzdłuż jego południowego brzegu. Lewą burtą statek mija port jachtowy legendarnego „Almaturu” z charakterystycznymi oczami, wymalowanymi na hangarze. W ośrodku tym nadal przechowywany jest kadłub jachtu „Rekin”, który pod nazwą „Christine” grał jedną z głównych ról w debiutanckim filmie Romana Polańskiego – „Nóż w wodzie”. Od portu dawnego „Almaturu” statek odbija nieco w prawo, kierując się w stronę przesmyku pomiędzy półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów, mija trzcinowe wysepki i głęboką zatokę po prawej stronie, aby wpłynąć w wąską gardziel wodną, za którą zaczyna się Łabędzi Szlak.

Za przesmykiem otwiera się szersza przestrzeń wodna zachodniego Kisajna, której brzeg wschodni stanowią wyspy Duży Ostrów i Sosnowy Ostrów, oddzielające tę część jeziora od głównego toru wodnego do Węgorzewa. Na Dużym Ostrowie archeolodzy zlokalizowali pozostałości dużego grodziska – wiemy więc, iż w czasach prehistorycznych wyspa była zamieszkała przez staropruskich Galindów.

Po lewej burcie pojawia się niewielka wysepka Wronie Kępy, a za nią w tle zachodniego brzegu – wyspa Świtałowy Ostrów. Za Świtałowym Ostrowem zachodni brzeg Kisajna wysuwa się w wodę półwyspem Gucki Róg, zaś po ,prawej burcie otwiera się cieśnina między wyspami Sosnowy Ostrów i Górny Ostrów. Statek mija lewą burtą Gucki Róg i płynie wzdłuż zatrzcinionego, zachodniego brzegu wyspy Górny Ostrów.

Na tym odcinku często trafiają się przepływające przed dziobem statku zwierzęta, zaś na lewym brzegu widać wyraźnie żeremia pobudowane przez bobry. Następnie tor wodny ulega zwężeniu. Statek prawą burtą mija Wyspę Ptasią, która łączy się z Górnym Ostrowem pasem trzciny i wypływa na szersze wody przed wejściem do kiszkowatej zatoki Zimny Kąt. W tzw. Fuledzkim Borku u nasady Zimnego Kąta znajduje się tłumnie nawiedzane przez jachty leśne pole biwakowe.

Statek bierze kurs w prawo, wpływając pomiędzy Wyspę Ptasią i wyspę Muszla – płynie dalej niezwykle malowniczym odcinkiem wzdłuż północnego brzegu Górnego Ostrowu, a następnie pomiędzy Wyspą Olchową i wyspą Czapla wypływa na szersze wody Kisajna.

Na północy akwen Łabędziego Szlaku zamyka półwysep Niski Róg, ale statek płynie na wschód, opływając wyspę Czapla, niewielki przesmyk między trzcinami, oddzielający ją od wyspy Wielka Kiermuza i pomiędzy tą wyspą, a wyspą Dębowa Górka wpływa na główny tor wodny z Węgorzewa do Giżycka.

Dalej płynie owym głównym szlakiem w kierunku południowym, gdzie tym razem widoczny ze statku po prawej burcie zachodni brzeg jeziora tworzą wyspy: Górny Ostrów, Sosnowy Ostrów i Duży Ostrów. Kieruje się dalej do zatoki Tracz, na Kanał Giżycki i powraca do portu w Giżycku, kończąc rejs po najpiękniejszym zakątku Wielkich Jezior Mazurskich.

Źródło: zeglugamazurska.com.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Dąbrowskiego
11-500 Giżycko
place
54.031126, 21.768254Skopiowano do schowka
N54º1'52.054", E21º46'5.714"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.