Bazylika kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

Nr w rejestrze zabytków:
114/8/59 z dnia 30.10.1959
Data powstania obiektu: 1 poł. XIV w.
Opis

Bazylika kolegiacka św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – kościół halowy w Olkuszu, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku z malowidłami ściennymi i renesansowymi organami autorstwa Hansa Hummla z lat 1612–1623. Są to jedne z najstarszych w Europie organów zachowane w stopniu bliskim oryginalnemu.

Odbywają się tu w październiku koncerty w ramach Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, a także w lipcu Letni Festiwal Organowy. W XV wieku do południowej ściany dobudowano kaplicę św. Anny. Na początku XVII wieku dobudowano kruchtę oraz renesansową kaplicę Loretańską. W świątyni znajduje się relikwiarz jej patrona, Andrzeja Apostoła. W górnej części ołtarza św. Jana Kantego znajduje się gloria – chmury z promieniami i aniołkami oraz tetragramem w pisowni masoreckiej.

Źródło: wikipedia.pl

Ciekawostki

W olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła znajdują się niezwykle cenne późnorenesansowe organy. Jest to najstarszy w Polsce tego typu instrument w całości oryginalny; oryginalna jest nie tylko obudowa, jak w organach oliwskich, ale także mechanizm. W 1611 r. budowę instrumentu powierzono Hansowi Hummlowi, wybitnemu niemieckiemu organomistrzowi. Przez wieki cieszyły swym brzmieniem uszy wiernych zgromadzonych w kościele na nabożeństwach. Pod koniec XX w. przeprowadzono ich konserwację.

Organy mają 1776 piszczałek, które zostały nastrojone w specjalny, obowiązujący w XVII w. sposób. Dlatego można na nich wykonywać wyłącznie muzykę renesansową i wczesnobarokową; brzmi tak, jak przed trzema wiekami. Co roku jesienią organizowane są w Olkuszu Dni Muzyki Organowej, w czasie których dzięki olkuskim organom można odbyć jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie (ul. Szpitalna 1).

Źródło: polskaniewykla.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Basztowa
32-300 Olkusz
place
50.2788, 19.5583Skopiowano do schowka
N50º16'43.68", E19º33'29.88"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki