Leśna ścieżka dydaktyczno-rekreacyjna "Orzechowska Wydma"
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska wydma", uroczyście otwarta 9 lipca 2003r., położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Orzechowo i Zapadłe, w pobliżu morza i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu.
Jej długość wynoszącą 2,8 km można pokonać w około 1,5 godziny. Przebiega ona przez morenę wyniesioną ponad okoliczny teren na wysokość około 23 m.
Wierzchowinę moreny pokrywają gleby najmłodsze, na których występuje wydma biała oraz wydma szara z typowymi dla niej gatunkami traw nadmorskich oraz towarzyszącymi im porostami i mchami. Rozległy szczyt moreny jest silnie pofałdowany z licznymi zagłębieniami śródwydmowymi. Zachodni stok wyniesienia zajmuje ubogi nadmorski bór bażynowy z charkterystycznym elementem przejściowym od wydmy szarej po zbiorowisko borowe w postaci rzadko rosnących rachitycznych sosen. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku siedlisk bardziej żyznych. Stromy stok z glebami typu brunatnego, wytworzonymi z glin zwałowych, zajmuje kwaśna buczyna w wieku ponad 150 lat. Należy zwrócić uwagę na wyraźne, ostre przejście zbiorowiska wydmy szarej w buczynę, gdzie miejscami łącznikiem jest wąski pas ubogiego boru. Malowniczość tego miejsca podkreśla rzeka Orzechówka płynąca w głębokim korycie, a od strony wschodniej - płaski teren pól.
Zwiedzający ścieżkę mogą prześledzić sukcesję roślin od wydmy białej poprzez wydmę szarą, bory bażynowe do siedlisk bardziej żyznych i tym samym poznać różnorodne zbiorowiska roślinne charakterystyczne dla południowych wybrzeży Bałtyku.
Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na 12 tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki. Część trasy (ok. 1,5 km) można pokonać rowerem (od przystanku nr 1 do przystanku nr 6), a odcinek ten łączy dwa popularne szlaki rowerowe, w tym znany w kraju "szlak zwiniętych torów".
Rekreacyjną funkcję obiektu podkreślają miejsca odpoczynku. Jedno, zlokalizowane od strony dojścia od miejscowości Zapadłe, wyposażone jest parking i wiaty, miejsce na ognisko, ubikację i stojaki na rowery. Drugie miejsce znajdujące się od strony dojścia z Orzechowa posiada wiatę oraz stojak na rowery. Obydwa te obiekty mają tablice informacyjne o Nadleśnictwie, trasie ścieżki i regulaminie obowiązującym na ścieżce. Dodatkowo na całej trasie rozmieszczone są ławki do odpoczynku. Celem zabezpieczenia wydmy przed wydeptywaniem umieszczono drewniane kładki, schody drewniano ziemne i mostek nad żlebem, natomiast na najwyższym wzniesieniu wydmy ulokowana jest platforma widokowa. Oznaczenie trasy ścieżki stanowią kierunkowskazy, witacze, oznakowania wzdłuż trasy na drzewach i palikach kierunkowych (zielone koło w białej otoczce), natomiast w miejscach wątpliwych - bariery kierunkowe.
Źródło: ustka.szczecinek.lasy.gov.pl