Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni
Muzeum Ziemi Mazurskiej – muzeum położone we wsi Owczarnia, w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie kętrzyńskim. Zajmuje część budynków po byłym majątku ziemskim.
Gromadzi i eksponuje meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz maszyny rolnicze. W zabytkowej chacie odtworzono tradycyjny wystrój mazurskiego mieszkania z typowym dla regionu wyposażeniem. Urządzono tradycyjną dla Mazur ciemną kuchnię z otwartym paleniskiem, dwie izby z wyposażeniem włościańskim, dwie z ziemiańskim. W ekspozycji znajdują się również przedwojenne mapy i broń.
Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zbiór eksponatów jest podbudowany dużą biblioteką dotycząca tematu byłych Prus Wschodnich i regionu mazurskiego co daje gospodarzom swobodę oprowadzania po muzeum.
Przeszłość regionu jest bardzo bogata i kontrowersyjna. Teren byłych Prus Wschodnich zamieszkiwała ludność mazurska, która już na początku XX w. miała poczucie niemieckości i była wyznania ewangelickiego. To co się dało uratować z przeszłości tych ziem jest zamknięte w czterech ścianach Muzeum Mazurskiego w Owczarni. Każde pomieszczenie przedstawia historię i przedmioty konkretnych rodzin mazurskich. Właściciele Gabriela i Aleksander Puszko od 1996 r. prowadzą Muzeum, są otwarci, przyjaźni i z wielkim zaangażowaniem przedstawiają jak dawniej żyło się na Mazurach. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, zwiedzający Muzeum w Owczarni mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze starymi przedmiotami w ich otoczeniu. Obok Muzeum funkcjonuje kawiarnia z wyposażeniem rustykalnym, gdzie można zjeść tradycyjnego „kucha mazurskiego” i napić się kawy. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia tradycyjnego posiłku regionalnego.
Źródło: wikipedia.pl / it.mragowo.pl
Od ponad 10 lat Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. Czworaka w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Nazwa miejscowości pochodzi stąd, że była to wyspa na jeziorze gdzie hodowano owce. Po jeziorze dzisiaj nie ma śladu, natomiast teraz jest wyspa w lesie, gdzie mieszka kilka rodzin.
Źródło: it.mragowo.pl