Budynek dawnej polskiej drukarni Teodora Heneczka
Przy obecnej ulicy Bytomskiej, pod numerem 176 znajduje się dom wolnostojący, otynkowany, niepodpiwniczony, wzniesiony na rzucie prostokąta i - jak wynika z informacji na umieszczonej w prawym dolnym rogu elewacji frontowej tablicy - w latach 1847-72 mieściła się w nim „Polska Drukarnia Teodora Heneczka”. Nie umeszczono tam jednak informacji, jakoby miała to być pierwsza polska drukarnia na całym Górnym Śląsku (jak to można przeczytać w niektórych „źródłach” zwłaszcza internetowych).
Budynek przypuszczalnie mógł powstać ok. roku 1847, kiedy to Teodor Heneczek ożenił się i w ten sposób zdobył fundusze na swoją drukarską działalność. Jednak zakładając, że nie wszystkie budynki w okolicy są podpiwniczone (co miało miejsce do ok. XVIII wieku w ogóle, z racji stanu zamożności powiedzmy ówczesnego inwestora), opisywany budynek mógł zostać wybudowany nieco wcześniej, a w 1847 roku jedynie kupiony przez Teodora Heneczka.
O samym pochodzeniu budynku, niestety „źródła” milczą, chyba, że do nich nie dotarłem.... Przypuszczając, że elewacja frontowa to ściana widoczna od ulicy Bytomskiej - posiada skromne obramienia w formie opaski na wzór boniowania, dwa okna: po jednym na pierwszej i drugiej kondygnacji i małe na poddaszu, osadzone symetrycznie względem siebie. Stolarka okienna została wymieniona na współczesną, co nie ubywa cechom wyglądu skromnej budowli.
Budynek przekryty jest dachem płaskim i w chwili obecnej konstrukcja jego więźby dachowej przypuszczalnie jest wykonana z drewnianych bali o wymiarach ok. 20x20 cm. Być może wymieniono je „po drodze dziejów” budowli. Obecny właściciel budynku wystawił go w swej ofercie pod wynajem lub na sprzedaż. Ten „kawałek miejscowej historii” mogłoby kupić miasto Piekary Śląskie i urządzić w nim np. muzeum drukarstwa piekarskiego, połączone z działalnością skryby, czy warsztatami drukarstwa.
Źródło: polskaniezwykla.pl