I LO w Piekarach Śląskich
Tradycje I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich sięgają lat 20. ubiegłego stulecia. Decyzję o subwencjonowaniu gimnazjum w Szarleju (dzisiejszej dzielnicy Piekar) Sejm Śląski podjął w 1923 roku, a szkoła - jako Klasyczne Gimnazjum Komunalne - rozpoczęła działalność już w roku następnym. W 1930 r. szkołę przekształcono w gimnazjum koedukacyjne. Trzy lata później Państwowe Gimnazjum w Szarleju otrzymało imię króla Jana III Sobieskiego. Dwa lata przed wybuchem wojny szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Liceum i Gimnazjum w Piekarach Śląskich. W latach 1962-1991 patronem szkoły był poeta Władysław Broniewski. Na początku swojej działalności gimnazjum mieściło się w budynku obecnej Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 1 na ul. Szpitalnej. Wkrótce podjęto jednak decyzję o wzniesieniu samodzielnej siedziby na gruntach piekarskiej parafii. Projekt architektoniczny przygotował Karol Schayer.
Karol Schayer
Uznawany jest on za jednego z najwybitniejszych reprezentantów stylu modernistycznego w polskiej architekturze międzywojennej. Jego dzieła możemy oglądać przede wszystkim na Śląsku. Za największe osiągnięcie uchodzi gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach, niestety, zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Po wojnie Schayer pracował głównie w Bejrucie. Roboty budowlane w Szarleju ruszyły w maju 1930 roku. Wykonywała je firma Walentego Niedzieli z Niedobczyc. Latem 1932 szkoła przeprowadziła się do nowego gmachu. Jego poświęcenie odbyło się razem z nadaniem imienia królewskiego we wrześniu 1933.
I LO w Piekarach Śląskich
Elegancki budynek piekarskiego liceum jest typowym przykładem architektury modernistycznej. Posiada konstrukcję żelbetową. Główny gmach to długi prostopadłościan, wysoki na cztery kondygnacje. O jedno piętro wyższy jest zaokrąglony, przeszklony ryzalit, prezentujący tzw. styl okrętowy. Mimo upływu wielu lat budynek wciąż sprawia znakomite i nowoczesne wrażenie.
Źródło: slaskie.travel