Kaplica św. Barbary w Piekarach Śląskich
Data powstania obiektu: ok. 1880 r.
Kaplica Świętej Barbary, która owiana jest niejedną legendą została wybudowana około 1880 roku. Według podań została wzniesiona w miejscu pobierania kamienia wapiennego potrzebnego do budowania piekarskiej Kalwarii. Istnieje też wersja zlokalizowania kaplicy w miejscu dawnego szybu, z którego wydobywano galman. Kaplicę wybudowano z cegły palonej, otynkowano w stylu neoromańskim. Posiada dwie kondygnacje. Na parterze mieści się ołtarzyk z figurą Św. Barbary, natomiast na piętrze, wg legend miał cele pustelnik czy tez mnich, który opiekował się tym miejscem aż do swej śmierci. Kolejną ciekawostką jest wejście do podziemi, które jak głosi legenda ma prowadzić aż do Świerklańca. Jednakże przejścia takiego nie ma, a jedynie znajduje się tam duża nisza skalna, która najprawdopodobniej jest namacalnym śladem wyrobiskowej przeszłości tego miejsca.
Do dzisiaj tradycją stało się odwiedzanie tego miejsca, w dniu swojej patronki, przez górników. Ci czwartego grudnia każdego roku wmaszerowują ze swojej cechowni przy dźwiękach kopalnianej orkiestry by złożyć pokłon św. Barbarze, a następnie udać się na Mszę Świętą do Bazyliki.
Źródło: piekarskiwerk.pl
Dane teleadresowe
Adama Didura 6
41-940 Piekary Śląskie
Cechy i udogodnienia
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki