Punkt oporu "Dąbrówka" - 08. Schron pozorny
27/38 (kopia)
Obiekt pozorny zachowany w złym stanie - popękany. Czoło w znacznym stopniu zasypane ziemią. Wnętrze z kolei podebrane, zarośnięty krzakami.
Źródło: fortyfikacja.pl
Punkt oporu „Dąbrówka Wielka” został wzniesiony na wzgórzu 304,7, znajdującym się tuż nad dawną granicą II Rzeczypospolitej. Według planów miał to być jeden z najważniejszych rejonów obrony, gdyż jego zadaniem było strzec czoła tzw. „klina bytomskiego”, czyli odcinka granicy ostro wcinającego się w polskie tereny Górnego Śląska. Wzniesienie 304, górujące nad Bytomiem, nie tylko doskonale nadawało się do obrony, ale również pozwalało artylerii polowej znajdującej się m.in. w centralnym tradytorze odcinka, ostrzeliwać cele w głębi miasta. Schrony ryglowały jednocześnie jedną z głównych dróg wylotowych z miasta prowadzącą do Siemianowic, Będzina i Katowic, stanowiącą w tym rejonie jeden z najbardziej prawdopodobnych kierunków ataku niemieckiego na Polskę. Ponadto stanowiły osłonę dla linii kolejowej, wybudowanej po podziale Śląska, a łączącej Tarnowskie Góry z Chorzowem, omijającej łukiem niemiecki Bytom.
W sensie organizacyjnym, fortyfikacje w Dąbrówce to pierwszy sektor (licząc od południa) pododcinka „Bobrowniki”. Stacjonująca tu, w nieistniejących już dziś koszarach, kompania forteczna „Dąbrówka” wchodziła w skład IV batalionu specjalnego ckm 11 pułku piechoty z Tarnowskich Gór. Natomiast artyleria polowa należała do 10 baterii artylerii lekkiej specjalnej typ A IV dywizjonu wydzielonego 23 pułku artylerii lekkiej z Będzina.
Ile, ostatecznie, obiektów i jakiego typu wybudowano w Dąbrówce Wielkiej, trudno precyzyjnie określić. Wynika to z faktu zaginięcia dokumentacji, jak i powojennej działalności rolniczo-przemysłowej. Natomiast do naszych czasów dotrwało 17 obiektów: jeden tradytor artyleryjski, 1 ciężki schron bojowy dla armaty ppanc, 6 schronów bojowych ckm, 2 przykoszarowe schrony bojowe ckm, 2 magazyny amunicji i 5 obiektów pozornych - pod literą "P" ukrywają się dwa obiekty pozorne, z których jeden jest całkowicie zasypany ziemią i niewidoczny, a z drugiego pozostał tylko gruz i zwały ziemi sygnalizujące jego pierwotne położenie.
Źródło: fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Obszar Warowny "Śląsk" - Punkt oporu "Dąbrówka"
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 01. Schron pozorno-bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 02. Schron polowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 03. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 04. Schron pozorno-bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 05. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 06. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 07. Magazyn amunicji
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 08. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 09. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 10. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 11. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 12. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 13. Schron przykoszarowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 14. Schron przykoszarowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 15. Tradytor artyleryjski
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 16. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 17. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 18. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 19. Magazyn amunicji
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 21. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 22. Schron pozorny