Punkt oporu "Dąbrówka" - 01. Schron pozorno-bojowy
27/38
Schron zostal wybudowany w klasie odporności "B". Jego stan zachowania jest średni. Izba bojowa w dobrym stanie, zachowało się jeszcze dolne skrzydło drzwi wejściowych i dwudzielne zamknięcie strzelnicy. Część pozorna, niestety, podkopana podczas budowy rurociągu, odrywa się od części bojowej. Wyjście ze schronu wychodzi bezpośrednio w dobrze zachowany odcinek okopów. Od czoła obiektu przebiegały zapory przeciwpancerne wykonane z zagłębionych szyn kolejowych. Prace polowe wykonane wiosną 2008 roku ujawniły kilka z nich. Niestety, już nie istnieją. Resztki zapór można dostrzec również przy płocie KWK "Andaluzja".
Źródło: fortyfikacja.pl
Obiekty Grupy Bojowej „Brzeziny” wybudowano w latach 1936-39 w ramach planu zagęszczania obrony i przekształcania Obszaru Warownego w jednolitą linię umocnień. Jako pierwszy, w 1936 roku, powstał główny obiekt – ciężki schron dla armaty ppanc. W latach następnych powstają obiekty uzupełniające takie, jak lekki schron bojowy dla dwóch rkm-ów czy dwa schrony pozorno – bojowe. W 1939 roku jako bezpośrednia obrona kopalni powstały dwa kolejne schrony polowe piechoty.
Dzięki tym obiektom zapełniona została luka w obronie, tzw. „martwe pole”, w obniżeniu terenu pomiędzy wzg. 298 w Kamieniu a wzg. 304,7 w Dąbrówce Wielkiej, osłoniętym dodatkowo zabudową miejską i przemysłową. W Brzezinach zrezygnowano z budowy stanowisk dla artylerii polowej, gdyż osłonę artyleryjską zapewniały tradytor południowy p.o. „Bobrowniki” i centralny P.O. „Dąbrówka”. Dlatego wybudowane tu schrony służyły przede wszystkim bezpośredniemu zwalczaniu wroga. Uzupełnione zaś zostały fortyfikacjami polowymi, ziemnymi, których niewielkie fragmenty zachowały się do dziś.
Obsadę umocnień stanowiła kompania forteczna „Dąbrówka” wchodząca w skład IV batalionu specjalnego ckm 11 pułku piechoty z Tarnowskich Gór. Mimo starań dowództwa Obszaru Warownego, grupa bojowa „Brzeziny” stanowiła słabe ogniwo w linii umocnień, co skrzętnie starali się wykorzystać Niemcy w przededniu wybuchu wojny. To właśnie tędy próbowały przedrzeć się w głąb polskich obszarów przemysłowych oddziały Śląskiego Legionu Ochotniczego „Freikorps Ebbinghaus”. 1 września, w godzinach rannych, silnej grupie Freikorpsu pod dowództwem miejscowego szefa „Jungdeutsche Partei” Schimmelbrota udało się przedrzeć przez linie obrony i opanować kopalnię „Orzeł Biały”. Jednakże po zaciekłych walkach z kompanią powstańczą pod dowództwem Emanuela Nowaka i kompanią wojska kpt. Bomby Niemcy zostali wyparci. Ataki powtarzały się, jednak dzięki wsparciu kompani powstańczych z Kamienia i Dąbrówki Wielkiej napastnikom nie udało się odnieść większych sukcesów.
Źródło: profort.org.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Obszar Warowny "Śląsk" - Punkt oporu "Dąbrówka"
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 01. Schron pozorno-bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 02. Schron polowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 03. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 04. Schron pozorno-bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 05. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 06. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 07. Magazyn amunicji
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 08. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 09. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 10. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 11. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 12. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 13. Schron przykoszarowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 14. Schron przykoszarowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 15. Tradytor artyleryjski
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 16. Schron pozorny
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 17. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 18. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 19. Magazyn amunicji
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 21. Schron bojowy
- Punkt oporu "Dąbrówka" - 22. Schron pozorny