Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie

Data powstania obiektu: 1984–1994 r.
Opis

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie – rzymskokatolicka parafia. Mieści się przy ulicy Kaszubskiej w Pierwoszynie w powiecie puckim. Wchodzi w skład dekanatu Gdynia Oksywie w archidiecezji gdańskiej.

Budynek kościoła posiada masywny korpus zwieńczony stromym dachem, z którego wznosi się wieża z dzwonami: "Jan Paweł II", "Tadeusz" i "Zygmunt". Wewnątrz świątyni uwagę skupia tylna ściana prezbiterium z wyobrażeniem ostatnich chwil Jezusa: pośrodku scena z Golgoty – Maryja i św. Jan stojący pod krzyżem, z prawej strony modlitwa w Ogrójcu, z lewej – zdjęcie z krzyża. Ołtarze boczne po lewej stronie poświęcone są Matce Bożej Fatimskiej i Matce Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej Jezusowi Miłosiernemu i Sercu Pana Jezusa.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Po 1945 roku parafia w Kosakowie starała się o pozwolenie na budowę kościoła – w miejsce zniszczonego podczas II wojny światowej. Uzyskał je dopiero ks. Zygmunt Karczewski w 1981 roku, jednak ze względu na lotnisko w Babich Dołach, wojsko nie zgodziło się na lokalizację w Kosakowie. W latach 1984–1994 parafianie budowali nowy kościół. Uroczystość konsekracji nowej świątyni odbyła się 14 września 1994 roku, której przewodniczył Arcybiskup Tadeusz Gocłowski – Metropolita Gdański. Pierwoszyński kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego podlegał parafii w Kosakowie. Dekretem biskupim z dnia 15 sierpnia 1999 roku została ustanowiona samodzielna parafia w Pierwoszynie, wyłoniona z parafii macierzystej w Kosakowie – której to nowym patronem został św. Antoni Padewski.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kaszubska 29
81-198 Pierwoszyno
place
54.5975977555022, 18.4986822010499Skopiowano do schowka
N54º35'51.352", E18º29'55.256"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.