Drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Polnej
A-618 z dnia 18.02.1991
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Polnej – drewniany rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Polnej zbudowany w XVI w. Włączony do szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Architektura i wyposażenie
Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, dwudzielny, ze ścianami oszalowanymi pionowo. Nawę i prezbiterium nakrywa stromy dach nad starszą częścią kościoła wsparty na więźbie storczykowej typu gotyckiego. W dachu sygnaturka z latarnią zwieńczona stożkowym daszkiem. Okna tylko od strony południowej. Do nawy dobudowane kruchty. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia.
Wewnątrz stropy płaskie z zakrzywieniami w nawie. W latach 60. XX wieku w prezbiterium kościoła odkryto polichromowaną dekorację pochodzącą z XVI wieku. W prezbiterium polichromia fundowana prawdopodobnie przez Mikołaja Gładysza i jego żonę Elżbietę z Jordanów. Na stropie prezbiterium ornamentalne wzory patronowe, na ścianach – cykl 29 scen z Życia i Męki Chrystusa, Sąd Ostateczny, apostołowie (dwie z nich – święci Piotr i Paweł – mają nadnaturalne rozmiary) oraz klęczące postacie fundatorów (z herbami Gryf i Trąby). Na ścianie bocznej nad drzwiami znajduje się scena ścięcia św. Jana. W ołtarzu głównym obraz św. Andrzeja Ap. z XVIII w. oraz cenny zabytkowy późnorenesansowy obraz NMP Wspomożenia Wiernych z Dzieciątkiem odkryty spod przemalówek w 1967 roku. Ołtarz główny i dwa boczne pochodzą z XVIIIw. W zwieńczeniu lewego ołtarza – obraz św. Małgorzaty z połowy XVIII w. Ambona pochodzi z XVIII w., a chrzcielnica i kropielnica z XVI w.
Obok kościoła stoi murowana trójprzelotowa dzwonnica parawanowa z XIX w.
Źrdło: wikipedia.pl
Drewniany kościół o cechach późnogotyckich z fundacji Gładyszów powstał około połowy XVI wieku. Przebudowany w połowie XIX stulecia, dobudowano dwie kruchty i przedłużono nawę. Remontowany w latach 1966-68.
Źródło: wikipedia.pl