Pomnik ku czci ofiar katastrofy kolejowej

Data powstania obiektu: 2014 r.

Na cmentarzu w Polskim Świętowie istnieje kilkanaście nagrobków z datą śmierci 1945 r. i adnotacją: zginął/zginęła tragicznie... Jeszcze kilka lat temu historię o śmierci kilkunastu osób pochowanych na cmentarzu znali tylko okoliczni mieszkańcy i rodziny ofiar. Polski Świętów jak i cały obszar Śląska, przypadł Polsce jako tzw. Ziemie Odzyskane. Przymusowi przesiedleńcy musieli opuścić swoje rodzinne Kresy, aby w kilkutygodniowej tułaczce pociągiem w bydlęcych wagonach dojechać na Śląsk. Nie wszystkim było dane dojechać do celu podróży.

Dokładnie 2 lipca 1945 r. wydarzyła się pierwsza w powojennej historii Polski katastrofa kolejowa. Na pociąg przesiedleńców jadących z Kędzierzyna-Koźla, w stronę Nysy, najechał pociąg towarowy, jadący z Nysy. W katastrofie zginęło 8 osób pochodzących z kresowej parafii Łopatyń oraz Szczurowice. Katastrofa ta miała zostać zapomniana przez społeczność, nigdy nie została odnotowana przez kroniki służb ratowniczych, czy wojska. Istnieją hipotezy, iż był to celowy sabotaż lub pomyłka żołnierzy sowieckich, którzy kierowali ówczesnym transportem kolei w Polsce w 1945 r.

W lipcu 2014 r. na miejscowym cmentarzu uroczyście został odsłonięty pomnik ku czci ofiar, które zginęły w czasie tej katastrofy. Pomnik znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia na cmentarz. Na pomniku u podstawy granitowego krzyża znajduje się płyta z opisem miejsca i nazwiskami. Niemalże na przeciwko znajduje się zbiorowa mogiła 33 więźniów KL Auschwitz, którzy polegli w tej miejscowości w styczniu 1945 r., w czasie tzw. marszu śmierci.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

48-340 Polski Świętów
place
50.388439, 17.354753Skopiowano do schowka
N50º23'18.38", E17º21'17.111"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.