Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kępnicy
25/50 20.02.1950
Kościół został zbudowany w połowie XIII w. w stylu romańskim. W późniejszym okresie był kilkakrotnie przebudowywany, m. in. w 1754 i 1883 r. Podczas tych prac zatarte zostały zasadnicze cechy pierwotnego stylu. Ołtarz główny pochodzi z XVII/XVIII w. Ostatnia renowacja świątyni miała miejsce w 1990 r.
W 1946 r. ks. Michał Sobejko przywiózł do Kępnicy cudowny obraz Matki Bożej Horodeńskiej z Kresów wschodnich, który do dziś znajduje się w bocznym ołtarzu.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kępnicy – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie nyskim. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kępnicy obejmuje swoim zasięgiem terytorium dwóch wsi: Kępnicę i Hajduki Nyskie. Na jej terytorium zamieszkuje obecnie około 1210 wiernych.
Źródło: wikipedia.pl
Początki parafii sięgają XIII w. W dokumencie z tych czasów czytamy, że proboszcz z Kępnicy, ks. Herman, przebywał w 1286, razem z bpem wrocławskim Tomaszem II, na wygnaniu w Raciborzu. Kolejen wzmianki o parafii pochodzą z XIV w. W Liber fundationis i wykazie dziesięcin z 1335 r. parafia wymieniona w ramach archiprezbiteratu nyskiego. Po zakończeniu II wojny światowej parafia znalazła się w granicach Polski, w nowo utworzonej diecezji opolskiej.
Źródło: wikipedia.pl