Drewniana dzwonnica w Prałkowcach

Data powstania obiektu: XVI w.

Przy murowanej, klasycystycznej cerkwi greckokatolickiej z 1842 r. pw. Wprowadzenia Bogarodzicy do Świątyni w Prałkowcach stoi interesujący zabytek architektury drewnianej – dzwonnica z końca XVI w.

Zrekonstruowana w 1967 r. drewniana budowla ma konstrukcję słupowo-ramową o pochyłych ścianach, nadwieszoną pseudoizbicę z otwartą galerią słupową. Pokryta jest dachem namiotowym z czteropołaciową baniastą wieżyczką zwieńczoną kutym, żelaznym krzyżem. Ściany i dach dzwonnicy pobite są gontem. Podwalinę osłonięto daszkiem okapowym. Podobny daszek występuje poniżej izbicy.

Wspomnianą cerkiew wzniesiono za sprawą Eustachego Drużbackiego, który podczas pożaru w 1840 r. poprosił ratujących płonącą ówczesną świątynię, by pomogli ugasić pożar jego lasu. Po dwóch latach w miejsce spalonej cerkwi postawił okazałą świątynię, która z kolei po wysiedleniu ludności ukraińskiej w latach 40. XX w. wykorzystywana była jako kościół rzymskokatolicki parafii Matki Bożej Zbaraskiej. Współcześnie kościół należy do księży michalitów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVI w. namalowany na blasze miedzianej, przed którym według tradycji modlił się król Jan III Sobieski.

Źródło: sad.podkarpackie.travel

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Prałkowce 240
37-700 Prałkowce
place
49.7736489126375, 22.724836485258095Skopiowano do schowka
N49º46'25.136", E22º43'29.411"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.