Dawny Poligon Zendek (Schendek)

Historyczna nazwa: Lotnisko Udetfeld
Data powstania obiektu: 1940 r.
Data likwidacji obiektu: 1945 r.

Dawny poligon Zendek (niem. Schendek) , którego głównym trzonem było lotnisko zapasowe Luftwaffe (Schendek, od 1941 nazwane Udetfeld), wybudowane w 1940 roku na polskich planach zrealizowania w tym miejscu lotniska zapasowego dla Armii Kraków, która w 1938 roku organizowała system fortyfikacji i umocnień Obszaru Warownego „Śląsk”. Przed wybuchem II wojny światowej w tych właśnie okolicach pojawiła się grupa polskich inżynierów, gdyż zdaniem wojskowych i cywilnych specjalistów, najbardziej nadawał się do tego równinny teren pomiędzy Zendkiem a Pyrzowicami, oddalony od ówczesnej granicy o ok. 20 km.

Wybuch wojny przerwał jednak dopiero co rozpoczęte prace. Po wygraniu kampanii wrześniowej ochoczo podjęli je jednak Niemcy, którzy postanowili wykorzystać doświadczenia i projekty polskich inżynierów. Na jego lokalizację wybrano podmokły teren na granicy trzech miejscowości: Ożarowic, Zendka i Mierzęcic. Po wysiedleniu okolicznej ludności rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę prace ziemne. Dzięki gęstej sieci rowów melioracyjnych osuszono okoliczne nieużytki, a następnie zwieziono tysiące ton ziemi i wyrównano cały teren. Prace te objęły nie tylko obszar planowanego lotniska ale również cały przyległy teren poligonu. Ślady tych prac w postaci nienaturalnych wypłaszczeń widoczne są do dzisiaj. Dla usprawnienia poruszania się, nad rowami niemcy przerzucili betonowe mostki, niekiedy odległe od siebie zaledwie o ok. 20 metrów.

Na terenie lotniska istniał poligon doświadczalny, na którym przeprowadzano testy nowych rodzajów broni, m.in. bomb kasetowych. Lotnisko stało się też miejscem testowania jedynych samolotów o napędzie rakietowym użytych w czasie II wojny światowej - Messerschmitt Me-163 Komet. 18 stycznia 1945 Niemcy opuścili lotnisko, częściowo niszcząc pasy startowe. Lotnisko zostało odbudowane po wojnie przez wojska sowieckie. Później przekazano je wojsku polskiemu. Stało się ono zalążkiem współczesnego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice.

Źródło: fortyfikacja.pl / wikipedia.pl / gwarek.com.pl

Zaktualizowano dzisiaj

Dane teleadresowe

Wolności
42-625 Pyrzowice
place
50.480704, 19.090775Skopiowano do schowka
N50º28'50.534", E19º5'26.79"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Niedostępny
Miejsce/obiekt niedostępne na co dzień do zwiedzania (np. znajdujące się na posesji prywatnej).
Zamknięte / Nieczynne
Miejsc/obiekt zamknięte lub nieczynne do odwołania.
niemieckie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko niemieckie.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.