Muzeum w Raciborzu

Nr w rejestrze zabytków:
A/1295/83 z 13/01/1983
Data powstania obiektu: 1927 r.
Opis
Idea powołania do życia Muzeum w Raciborzu zrodziła się na początku XX wieku, a zainicjowana została przez wykładowców Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiego w Raciborzu. Na siedzibę muzeum przeznaczono XIV-wieczny budynek pokościelny, należący w przeszłości do zgromadzenia ss. dominikanek, opustoszały i niszczejący od 1911 r. W kościele przeprowadzono konieczne prace remontowo – adaptacyjne. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Pierwsze ekspozycje prezentowały m. in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Zorganizowano również ekspozycję mumii egipskiej wraz z kartonażem i sarkofagami.
 
Zbiory muzeum powiększały się bardzo szybko i wkrótce zaczęło brakować miejsca. Koniecznością stały się ponowne prace remontowe (1936 – 1938), podczas których odkryto dwa freski datowane na pierwszą połowę XVII w. Od roku 1938 r. muzeum zajęło całą powierzchnię dawnego kościoła pod wezwaniem Św. Ducha.

Począwszy od 1945 r., przez kilka następnych lat znaczna ilość zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto na nowo organizację muzeum. Wówczas w jego posiadaniu znajdowało się jedynie 900 muzealiów, a zabytkami opiekował się Powiatowy Referat Kultury. Po 1948 roku wystawiennictwo obejmowało kulturę ludową ziemi raciborskiej, sztukę średniowieczną, rzemiosło artystyczne, militaria oraz zabytki Starożytnego Egiptu. Systematycznie i w bardzo szybkim tempie powiększały się zasoby muzealne, dlatego zaadaptowano na potrzeby ekspozycyjne i administracyjne kolejny budynek przy ul. Chopina 12. Urządzono w nim trzy wystawy w oparciu o własne zbiory. W roku 1964 w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Rzeźniczej 15 umieszczono administrację, magazyny oraz bibliotekę. W roku 1990 Muzeum w Raciborzu stało się jednostką organizacyjną Gminy Racibórz.

Dzisiejsze muzeum mieści się w trzech obiektach muzealnych. W budynku przy ul. Gimnazjalnej 1 (dawny kościół ss. dominikanek) eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Przy ul. Chopina 12 prezentowane są wystawy stałe, znajduje się w nim biblioteka muzealna oraz magazyny ze zbiorami. Przy ul. Rzeźniczej 15 ulokowana jest administracja muzeum. Placówka posiada cztery działy merytoryczne działalności podstawowej: Dział Archeologii, Historii, Etnografii, Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz działy pomocnicze: Dział Oświatowy i Administracyjny, a także pracownie fotograficzną i techniczną.

Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku. Przez wszystkie lata swojej działalności prezentowało i prezentuje dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne regionu raciborskiego i Śląska. Za pomocą swoich zbiorów popularyzuje historię, sztukę, kulturę materialną we wszystkich jej aspektach, promując nie tylko instytucję ale także Racibórz na terenie kraju i za granicą. Muzeum jest jedną z najstarszych instytucji miejskich w Raciborzu.

Źródło: muzeum.raciborz.pl

Historia

Początki Muzeum w Raciborzu sięgają lat 20. XIX w. i wiążą się ściśle z powstaniem w 1819 r. gimnazjum królewsko-ewangelickiego, którego wykładowcy gromadzili w swoich pracowniach przedmioty służące głównie jako pomoce naukowe w pracy z młodzieżą, przechowując je w kilku działach tematycznych: Historii Naturalnej, Numizmatycznym, Sztuki i Starożytności, Rysunków, Matematyczno-Fizycznym, Geograficznym, Muzycznym i Sztuki Pomnikowej. To oni również wyszli z propozycją stworzenia na bazie ich zbiorów placówki muzealnej. Oficjalne otwarcie ekspozycji miało miejsce w 1927 r., a jej siedzibą stał się wyremontowany i zaadaptowany XIV-wieczny budynek pokościelny należący niegdyś do zgromadzenia sióstr dominikanek (kościół pw. św. Ducha). Po kolejnym remoncie kościoła pw. św. Ducha, muzeum otwarto w 1938 r. W budynku pokościelnym zaprezentowano wystawy militariów, etnograficzną, sztuki średniowiecznej, miniatur i sztuki przemysłowej. Utworzono także wystawę prezentującą zespół zabytków egipskich. Niestety, w czasie II wojny światowej, większość zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub rozproszeniu. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto więc prace zmierzające do ponownego udostępnienia zbiorów. 21 kwietnia 1948 r. otwarto Muzeum Miejskie w Raciborzu, eksponując wystawy związane z kulturą ludową ziemi raciborskiej, sztuką średniowieczną, rzemiosłem artystycznym i militariami. Urządzono także wystawę prezentującą zabytki egipskie. 15 grudnia 1949 r. muzeum zostało upaństwowione.

Szybkie tempo wzrostu zasobów muzealnych przyczyniło się do zaadaptowania na potrzeby ekspozycyjne i administracyjne budynku przy ulicy Chopina 12. Urządzono w nim trzy wystawy oparte o zbiory własne. W 1964 r. wybudowano budynek przy ulicy Rzeźniczej 15, lokując tam administrację, część magazynów i bibliotekę. W latach 1976–1983 przeprowadzono remont budynku ekspozycyjnego przy ulicy Gimnazjalnej 1 (kościół pw. św. Ducha).

Od 1990 r. muzeum działa jako jednostka organizacyjna Gminy Racibórz.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Fryderyka Chopina 12
47-400 Racibórz
Tel.: +48 32 415 49 01
place
50.092981, 18.217557Skopiowano do schowka
N50º5'34.732", E18º13'3.205"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.