Plac Radlińskich Olimpijczyków w Radlinie

Od 2007 roku, centralny plac miasta, na cześć związanych z Miastem sportowców otrzymał nazwę „Plac Radlińskich Olimpijczyków”. W tym roku Miasto obchodziło 10-ta rocznicę samodzielnego funkcjonowania. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w marcu br. a w czasie Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radlinie, w dniu 23 marca 2007r. podjęto uchwałę nadająca obszarowi położonemu pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, ul.Mariacką i ul.W.Korfantego ww. nazwę.

Nazwę wybrano na podstawie internetowego plebiscytu, a nawiązuje ona do bogatych tradycji olimpijskich w mieście Radlin. Sięgają one początków XX wieku i są ciągle aktualne. Efektem podjętych działań była uroczystość z 2 września br,. Na Placu zainstalowano maszty flagowe, maszt z symboliką olimpijską (z kółkami olimpijskimi) oraz kamień (głaz) z tablicą upamiętniającą nadanie placowi nazwy.

Na uroczystość zaproszono władze miasta, parlamentarzystów na czele z Senatorem RP prof. Antonim Motyczką, przedstawicieli radlińskiego środowiska sportowego, oświatowego, przedstawicieli samorządu oraz reprezentantów ruchu olimpijskiego. Wśród nich byli sportowcy-olimpijczycy oraz członkowie Klubu Olimpijczyka „Sokolnia” w Rybniku i Klubu Olimpijczyka „Sokół” z Raciborza.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Burmistrz Radlina – p.Barbara Magiera wraz z Alfredem Kucharczykiem wielokrotnym olimpijczykiem (gimnastyka). W uroczystości, poza p.A.Kucharczykiem wzięli udział inni olimpijczycy: Marian Pieczka (gimnastyka), Andrzej Biegalski (boks), Mikołaj Kubica (gimnastyka), Leszek Bandach (szermierka), Zbigniew Kicka ( boks).

Źródło: mosir.eu

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Plac Radlińskich Olimpijczyków
44-310 Radlin
place
50.048785, 18.479367Skopiowano do schowka
N50º2'55.626", E18º28'45.721"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.