Tablica upamiętniająca Waltera Larisha w Radzionkowie
Tablica upamiętniająca Waltera Larisha w Radzionkowie.
Walter Larysz (1898-1921), powstaniec śląski, działacz narodowy na Górnym Śląsku. Urodził się w Ozimku koło Opola. Był synem wysokiej rangi urzędnika niemieckiego i Laury Larisch, która owdowiawszy poślubiła (przed 1913 r.) Emila Gajdasa, aptekarza w Radzionkowie, lidera polskiego ruchu narodowego w powiecie tarnogórskim.
W czasie I wojny służył w wojsku niemieckim. Po wojnie ojczym wprowadził go do "Sokoła" i na początku 1919 r. do struktur Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W czasie I powstania śląskiego latem 1919 r. uczestniczył u jego boku w natarciu na Tarnowskie Góry, po którym musiał wycofać się na teren Zagłębia Dąbrowskiego. Przypisywał Niemcom winę za śmierć matki, która pełniła wówczas rolę łączniczki i przenosiła przez Brynicę powstańcze meldunki. Zdecydował się wstąpić w szeregi Wojska Polskiego, lecz został skierowany na studia do Poznania, gdzie założył akademickie Koło Górnoślązaków i został jego przewodniczącym.
W latach 1920-1921 był członkiem górnośląskiej Policji Plebiscytowej i w randze kapitana dowódcą sotni w Rybniku. Odkrył w tym mieście tajne niemieckie składy broni.
Poległ pierwszego dnia III powstania śląskiego, 3 maja 1921 r., podczas walk o przejęcie kontroli nad Zakładem dla Umysłowo Chorych przy ulicy Gliwickiej w Rybniku, gdzie ukrywało się około 600 uzbrojonych Niemców.
Został pochowany w grobie rodzinnym w Radzionkowie.
Źródło: facebook.com/tg.sokol.warszawa