Kościół pw. św. Wojciecha w Radzionkowie
A/457/15 z 30.12.1955 i z 7.10.2015
Kościół św. Wojciecha jest najbardziej charakterystyczną budowlą w Radzionkowie. O Parafii św. Wojciecha pierwsze wzmianki odnotowano w 1326 roku. Obecna świątynia jest trzecią stojącą w tym samym miejscu. Jej konsekracja odbyła się w 1875 roku. W latach‚60 XX wieku został on wpisany na listę obiektów zabytkowych. Wieża kościoła liczy sobie ponad 61 metrów i jest widoczna niemalże z każdego zakątka Radzionkowa. Wnętrze kościoła św. Wojciecha urządzone zostało w stylu neogotyckim, a na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane ołtarze oraz stacje drogi krzyżowej, zawierające kamienie z jerozolimskiej Via Dolorosa. W nawach ustawione są ołtarze św. Krzyża, św. Józefa oraz Królowej Różańca Świętego i Serca Pana Jezusa. Umieszczone witraże w oknach ukazują życiorys św. Wojciecha oraz początki chrześcijaństwa w Polsce. Wyjątkowym wydarzeniem w kościele są uroczyste nieszpory odpustowe i bożonarodzeniowe, które w mury świątyni ściągają nie tylko mieszkańców Radzionkowa, ale i okolicznych miast.
Przy Kościele św. Wojciecha znajdują się m.in.:
- Grób Nieznanego Żołnierza.
Powstały pomnik miał upamiętniać ok. 500 parafian, poległych na wszystkich frontach I wojny światowej. Wewnątrz symbolicznego grobu, tuż pod kamiennym krzyżem, znajduje się ziemia z pola bitewnego spod Verdun. Grób poświęcono 4 sierpnia 1929 roku. Został odrestaurowany w 2016 roku. - Grota cmentarna.
Upamiętnia jubileusz 25 lecia pobytu w radzionkowskiej parafii księdza proboszcza Józefa Konietzki. Sam jubileusz przypadał w dniu 10 września 1908 roku, lecz uroczystości z nim związane trwały kilka dni. Zasadniczą część groty stanowi płaskorzeźba Chrystusa modlącego się w Ogrodzie Oliwnym. - Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej.
Wybudowany w 1932 roku obiekt służył jako studzienka z wodą i miejsce odpoczynku dla starszych parafian. W okresie powojennym obiekt ulegał stopniowej dewastacji. W 1998 roku ks. proboszcz dr Jan Grzesica odnowił budowlę, zmienił jej przeznaczenie oraz umieścił wewnątrz figurę Matki Bożej.
Źródło: radzionkow.pl