Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Data powstania obiektu: 1990 r.
Opis

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej powstało w 1990 roku. Kontynuuje ono tradycje Miejskiej Izby Regionalnej, której gospodarzem było Towarzystwo Miłośników Miasta Ruda Śląska. Muzeum znalazło siedzibę w stuletnim budynku dawnego ratusza gminy Ruda (wcześniej szkoła dla dziewcząt). W zbiorach przeważają pamiątki historyczne, związane z poszczególnymi miejscowościami współtworzącymi dzisiejszą Rudę Śląską.

Działalność rudzkiego muzeum, zainicjowana w latach 70. ubiegłego wieku przez Maksymiliana Chroboka, obejmuje wszystkie te dzielnice, skupiając się szczególnie na czasach industrializacji w XIX i XX wieku. W swojej siedzibie, na pierwszym piętrze dawnej szkoły - następnie ratusza gminnego, zobaczymy wystawę poświęconą górnictwu węgla kamiennego na terenie Rudy Śląskiej. Tworzą ją przede wszystkim przedmioty związane z pracą górnika i górniczą tradycją. Dalej znajduje się ekspozycja przedstawiająca całokształt życia społecznego, kulturalnego i codziennego miejscowej ludności w stuleciach XIX i XX. Warto zapoznać się z bogatymi polskimi tradycjami Ślązaków, udokumentowanymi archiwaliami, sztandarami, mundurami czy strojami regionalnymi. Zgromadzono tutaj pamiątki po organizacjach społecznych, chórach, klubach sportowych, szkołach, fabryce porcelany z Bykowiny itp. Nie zapomniano oczywiście o trudnych czasach plebiscytu i powstań śląskich. Osobną grupę stanowią przedmioty związane z ważnymi postaciami: rodem Ballestremów, Karolem Godulą, Antonim Sieroniem i Janem Dworakiem. W muzeum znalazło się miejsce na ekspozycję etnograficzną, w tym rekonstrukcję mieszkań w tradycyjnych familokach. Muzeum zajmuje się działalnością edukacyjną i wydawniczą. Można tutaj również skorzystać z biblioteki.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej zostało powołane do życia uchwałą Rady Miasta w grudniu 1990 r. Nowopowstała placówka muzealna przejęła zbiory gromadzone od 1976 r. w Miejskiej Izbie Regionalnej przez członków Towarzystwa Przyjaciół Miasta Rudy Śląskiej – ludzi zakochanych w historii swojego miasta i pasjonatów kolekcjonerstwa. Izba po kilku latach działalności, która okazała się być ważna dla miasta i regionu, otrzymała w 1983 r. status i nazwę Muzeum Społecznego. W 1984 r. nadano jej imię Maksymiliana Chroboka – jej współorganizatora i pierwszego dyrektora. Zbiór muzealiów przejęty przez nowo powstałe Muzeum Miejskie jest cały czas uzupełniany i powiększany, zarówno dzięki darczyńcom, jak i zakupom ze środków pochodzących z budżetu miejskiego.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wolności 26
41-700 Ruda Śląska
Tel.: 32 248 44 57
place
50.310464, 18.852421Skopiowano do schowka
N50º18'37.67", E18º51'8.716"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.