Data powstania obiektu: k. XIV w.
Opis

Zamek w Rudzie Śląskiej − zamek (obecnie ruiny zamku) położone w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej na skrzyżowaniu ulic: Bujoczka, Starowiejskiej, Szczęść Boże.

Historia

Zamek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, przez ród Rudzkich, którzy są wzmiankowani w 1401 roku jako właściciele zamku w Rudzie. Zamek był także wzmiankowany w 1497 roku. Od roku 1543 obiekt przypuszczalnie należał do Jana Gierałtowskiego (m.in. właściciela zamku w Chudowie). W pierwszej połowie XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej obiekt został zniszczony. Wzmianka z dokumentu z 1665 roku opisuje, że budowla jest już podupadła. W następnych latach zamek zaczęto powoli odbudowywać, przekształcając go na niewielki pałac. W 1754 roku czynna już była w tym obiekcie kaplica. Pałac został przebudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim i w tym stanie dotrwał do II wojny światowej. W 1945 roku został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej, a następnie opuszczony i nieremontowany całkowicie popadł w ruinę. Do dziś zachowały się tylko kamienne fragmenty murów o grubości do 3 metrów wskazujące na średniowieczną metrykę tego obiektu, jednak do tej pory nie przeprowadzano żadnych badań archeologicznych dotyczących tego założenia.

W lipcu 2009 zamek wraz z domem Karola Goduli został przez miasto oddany w ręce fundacji "zamek Chudów". Fundacja zamierza ożywić to miejsce poprzez renowację kompleksu oraz udostępnieniu go do zwiedzania, a następnie zacząć organizować tam cykliczne imprezy. Najpierw jednak dojdzie do prac archeologicznych ze względu na to, że nie zachowały się żadne plany budynku, a fundacja nie wyklucza odbudowania kompleksu. Pierwsze plany próbowała narysować już fundacja Karola Goduli.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wiktora Bujoczka 14
41-800 Ruda Śląska
place
50.313561, 18.844437Skopiowano do schowka
N50º18'48.82", E18º50'39.973"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.