Krzyż - Boża Męka (ul. Małachowskiego)

Data powstania obiektu: 1882 r.

Postument: Wysoka, wąska podstawa stoi na stopce w formie płytki łączącej się z podstawą wklęsłym profilem. Na podstawie wyryta inskrypcja: Przipatcz się Grzyśniku co ucierpiał zatyć nieprawości dałemsie ukrzyżować kutobie z miłości. F. Franc i Wiktorya Konsek 1882. Podstawa oddzielona od nieco węższego cokołu esowato profilowaną płytą. Z trzech stron cokołu wnęki zwieńczone ostrokątnym trójliściem. W górze cokół przewiązany listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, od dołu profilowany schodkowo. Profil dodatkowo uzupełniony zaokrągloną wałkiem. Pod załamaniami gzymsu, po bokach, putta.

Figury: We wnękach trzy figury na wydatnych kielichowych stopniach z gałką od dołu. Figury mają głęboko drapowane, ale nieprofesjonalnie wykonane szaty. Na froncie Matka Boża z opuszczoną głową i nietypowo, w dół złożonymi dłońmi. Na prawym boku św. Jan Ewangelista, na lewym św. Barbara z kielichem w lewej ręce, prawą ręką podtrzymująca szatę.

Krzyż: Krzyż stoi na stopce zwieńczonej kwadratową płytką. Belki krzyża fazowane. Ramiona z ostrogami, zakończone płytkim ostrosłupem. Chrystus z mocno zaciśniętymi dłońmi. Nad nim kartusz w układzie pionowym, załamany na ostrodze, od góry podwinięty, od dołu wywinięty. Na kartusza brak napisu.

Otoczenie: Krzyż stoi na miejskim skwerku, na fragmencie otoczonego krawężnikiem kwietnika.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Małachowskiego
44-251 Rybnik
place
50.065427, 18.599792Skopiowano do schowka
N50º3'55.537", E18º35'59.251"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.