Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza – państwowa uczelnia techniczna utworzona w 1963 w Rzeszowie jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Rzeszowie, od 1974 nosząca imię Ignacego Łukasiewicza, od 2016 posiada status uniwersytetu technicznego.
Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 13. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2115. pośród wszystkich typów uczelni. Jest czwartą co do wielkości uczelnią akademicką Polski Wschodniej.
Źródło: wikipedia.pl
W 1951 z inicjatywy pracowników „PZL Rzeszów” w Rzeszowie powstała Wieczorowa Szkoła Inżynierska, której głównym zadaniem było kształcenie mechaników.
W 1952, w wyniku reformy, rzeszowską placówkę podporządkowano Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Krakowie. Trzy lata później, w 1955, po reorganizacji w Politechnice Krakowskiej, działała już jako Studium Wieczorowe Terenowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej z siedzibą w Rzeszowie.
W 1963 uczelnia usamodzielniła się – w Rzeszowie powstała Wyższa Szkoła Inżynierska z Wydziałem Ogólnotechnicznym i Wydziałem Mechanicznym. Od tego momentu zaczął się okres intensywnego rozwoju uczelni.
W 1965 utworzono Wydział Elektryczny, w 1967 Wydział Budownictwa Komunalnego (przekształcony później w Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska), a w 1968 Wydział Technologii Chemicznej. W 1972 na Wydziale Mechanicznym utworzono Oddział Lotniczy.
Uzyskane we wszystkich zasadniczych nurtach działalności efekty spowodowały nadanie uczelni pełnego statusu akademickiego. W dniu 1 października 1974, rozporządzeniem Rady Ministrów, została powołana Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.
25 kwietnia 2016 roku uczelnia uzyskała status uniwersytetu technicznego, jednak dotychczasowa nazwa nie ulegnie zmianie.
Źródło: wikipedia.pl